10 sposobów na zmniejszenie śladu węglowego rutyny w Twoich włosach

Ewelina Tomaszewska
sty 13 2021

Zastanawiasz się nad zielenią w rutynie pielęgnacji włosów? Teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, ważne jest, aby dokonywać świadomych ekologicznie wyborów dla naszego środowiska i oceanów. Podczas gdy przemysł kosmetyczny jest znany z tego, że przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, zmiany następują wraz z rosnącą liczbą marek i konsumentów podejmujących zrównoważone i ekologiczne działania. Od minimalizowania ilości zużywanej wody, poprzez inwestowanie w ekologiczne produkty, aż po recykling pustych przestrzeni, istnieje wiele prostych sposobów na to, aby Twój system piękności był bardziej przyjazny dla środowiska. Oto 10 małych, ale znaczących zmian, które możesz teraz wprowadzić, aby uzyskać bardziej ekologiczną rutynę urody.

1. Spróbuj przełączyć się na kostkę szamponu

Podnieś poprzeczkę na szamponach do włosów. Przejście z szamponu w płynie na kostkę szamponu to świetny sposób, aby wykonać swoją pracę na rzecz ochrony środowiska. Wiele kostek szamponu ulega biodegradacji i nie są one dostarczane w plastikowych opakowaniach. Ponadto większość szamponów jest produkowana z użyciem wszystkich naturalnych składników i zazwyczaj nie zawiera toksycznych substancji chemicznych, które mogłyby dostać się do dróg wodnych i zaszkodzić zwierzętom.

Szampon batonowy jest zasadniczo taki sam jak szampon w płynie, z wyjątkiem tego, że jest pakowany w formie batonu. Szampon jest wytwarzany w tym samym procesie co zwykłe batony mydlane i jest pakowany z dodatkowymi składnikami odżywczymi, takimi jak olejki eteryczne. Innym zabawnym faktem jest fakt, że batony szamponów były standardem zanim w latach 40. ubiegłego wieku popularne stały się szampony butelkowe. Szampony batonowe mają wiele zalet, poza tym, że są przyjazne dla środowiska. Są kompaktowe i łatwe w użyciu, ekonomiczne i zostały opracowane dla wszystkich rodzajów włosów. Przeznaczone są również do usuwania nagromadzonego produktu i brudu, więc użycie szamponu w kostce szamponowej sprawi, że Twoje włosy będą wyglądały na lśniące i czyste.

2. Przeczytaj etykiety

Kupując nowe produkty do pielęgnacji włosów, zawsze warto zadać sobie pytanie o to, co nakładasz na skórę i włosy, zamiast zakładać, że jest to bezpieczne. Wiele produktów do pielęgnacji włosów dostępnych obecnie na rynku jest wypełnionych paskudnymi chemikaliami, które są szkodliwe dla środowiska i Twojego zdrowia. Należy dokładnie przeczytać etykiety, unikając produktów zawierających ftalany, rtęć, toluen, ołów, formaldehyd, destylaty ropy naftowej, parabeny (hormonalne środki konserwujące) lub BHA. Chociaż niektóre etykiety mogą być długie i zastraszające z ponad 20 składników wymienionych na liście, najważniejsze informacje o produkcie znajdują się z tyłu butelki. Każdy składnik w jakiś sposób wpłynie na Twoje włosy, więc dobrze jest wiedzieć dokładnie, czego używasz i jak wpłynie to na Twoje zdrowie i środowisko jako całość.

3. Wrzuć na górę puste pojemniki

Chcesz być kreatywny podczas ratowania planety? Zamiast wyrzucać puste butelki z szamponem lub odżywką, spróbuj zrezygnować z recyrkulacji. Upcykling, zwany również kreatywnym ponownym wykorzystaniem, to proces przekształcania odpadów lub niechcianych przedmiotów w coś nowego i użytecznego. Istnieją dziesiątki zabawnych sposobów na ponowne wykorzystanie pustych butelek bez ich wyrzucania i dodawania do tysięcy plastikowych butelek, które każdego roku trafiają na wysypiska śmieci. Na przykład, możesz przekształcić swoje puste butelki w uchwyt na szczotki do makijażu lub słodką doniczkę z roślinami. Z zużytych butelek po szamponie można też stworzyć prysznicowy kojec lub zrobić uchwyt na mydło, który można zabrać ze sobą na siłownię. Możliwości są naprawdę nieograniczone.

4. Szybciej wypłucz swoją odżywkę

Zabawny fakt: gdyby 50 osób wypłukało odżywkę 10 sekund szybciej, zaoszczędzono by 9000 litrów wody. Zmiana sposobu mycia włosów może poważnie przyczynić się do zmniejszenia ogólnego śladu węglowego. Ponieważ ważne jest, aby włosy były odpowiednio nawilżone, możesz spróbować użyć produktów przyjaznych dla środowiska, takich jak odżywki do szybkiego płukania. Odżywki te sprawią, że każdy prysznic stanie się nieco bardziej ekologiczny, oszczędzając wodę i jednocześnie zapewniając gładkie włosy. Każde mycie goli się przez około 10 sekund i pozostawia Twoją grzywę idealnie miękką i ładną.

5. Eksperymentuj z bezcieplnymi włosami

Zróbcie planecie przysługę i zróbcie sobie przerwę od swojej suszarki. Pomijanie czasu przy użyciu narzędzi do stylizacji na ciepło, takich jak prostownice i lokówki, jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale także zdrowe dla Twojej grzywy. Zbyt częste stosowanie ciepła na włosach może spowodować ich wysuszenie i zniszczenie. Najlepsze jest to, że ograniczysz stylizację termiczną i będziesz bardziej energooszczędną, co oznacza, że będziesz mogła rzucić wyzwanie stylizacji zamków bez użycia ciepła. Na szczęście, istnieje wiele wspaniałych alternatyw stylizacji bez ogrzewania, które możesz wypróbować. Może powinieneś spróbować przedłużyć włosy dodając im objętości, albo poeksperymentować z grzywkami za pomocą klipsów. Przedłużanie włosów jest świetnym (bez zobowiązań) sposobem na uzyskanie natychmiastowej długości i objętości, bez konieczności użycia suszarki.

6. Poszukaj produktów przyjaznych dla środowiska.

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie śladu węglowego Twoich włosów jest inwestowanie w produkty organiczne wykonane ze świadomych składników ziemi. Szukaj opakowań z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu lub certyfikatu USDA Organic, który wskazuje, że produkty są utrzymywane na wysokim poziomie zrównoważonego rozwoju. Istnieje wiele wspaniałych wegańskich linii kosmetycznych i pielęgnacyjnych, które również warto włączyć do swojej rutyny. Jedną wspaniałą marką, której warto spróbować jest Love Beauty and Planet. Nie tylko produkty są wspaniałe dla Twoich włosów, ale są one wykonane z etycznie pozyskiwanych olejków eterycznych, takich jak drewno sandałowe z Australii.

7. Zużywać mniej wody

Istnieje wiele sposobów na kontrolowanie zużycia wody. Jednym z nich jest przyłączenie się do rewolucji ściereczek do prania. Podczas mycia twarzy, użyj mokrej gąbki lub ściereczki do mycia, aby zdjąć produkt z twarzy, zamiast pozostawiać bieżącą wodę. W ten sposób nie tylko oszczędzasz wodę, ale także możesz uzyskać lepszą skórę, ponieważ złuszcza ona martwe komórki skóry. Innym sposobem na zmniejszenie zużycia wody jest odmówienie kąpieli. Tak, wiemy, że ciepła kąpiel może być super relaksująca, ale zużywa dużo wody. Tylko jedna kąpiel może zużywać ponad 150 litrów wody! Zacznij od zmniejszenia liczby kąpieli, które bierzesz co miesiąc. Możesz również zamienić czas kąpieli na prysznic lub napełnić wannę tylko do połowy.

8. Zrób produkt czyszczący

Idź na zielono, pozbywając się wszelkich starych, wygasłych lub szkodliwych produktów do włosów, które możesz mieć kładąc się wokół swojej łazienki. Zacznij od wyrzucenia wszelkich przedmiotów, które zawierają syntetyczne chemikalia lub szkodliwe hormony. Nawet śladowe ilości chemikaliów mogą z czasem gromadzić się w naszym organizmie. Dobrym pomysłem jest również usunięcie produktów, które są już nieaktualne. Produkty do włosów, które utraciły trwałość, mogą być nieskuteczne, pełne bakterii i drażniące. Podczas gdy wiele produktów nie posiada wyraźnych dat ważności, dobrą zasadą jest, że wszystko w słoiku (pomady, żele, kremy do stylizacji) zepsuje się szybciej, podczas gdy olejki wygasną po około dwóch do trzech lat.

9. Weź zimny prysznic

Czy wiesz, że podgrzewanie ciepłej wody użytkowej jest zazwyczaj najbardziej energochłonną czynnością? Dziesięciominutowy prysznic przy użyciu elektrycznej grzałki zanurzeniowej to to samo, co pozostawienie normalnego telewizora włączonego na 20 godzin. Podczas gdy bez wątpienia pomaga to w wyłączeniu świateł i innych urządzeń zużywających energię, prawdziwym sposobem na ocalenie środowiska w Twoim domu jest ograniczenie zużycia ciepłej wody. Im dłuższy prysznic i im cieplejsza woda, tym bardziej energochłonne i kosztowne będzie to zarówno dla Twojego portfela, jak i dla całej planety).

10. Susz swoje zamki ręcznikami z organicznej bawełny

Pominięcie zwykłych ręczników bawełnianych na rzecz ręczników z bawełny organicznej przynosi wiele korzyści dla środowiska. Przemysł włókienniczy jest obecnie odpowiedzialny za 10% śladu węglowego naszej planety, a barwienie tekstyliów powoduje 17% wszystkich przemysłowych zanieczyszczeń wody. Dlatego też, jeśli chodzi o wymianę ręczników i pościeli, należy uelastycznić swoją siłę nabywczą i przejść na ekologię. Materiały organiczne produkowane są z upraw, które nie zostały poddane działaniu pestycydów i środków owadobójczych, co ogranicza erozję gleby, zmniejsza zużycie wody i energii podczas produkcji, a także ogranicza spływ szkodliwych substancji chemicznych do dróg wodnych. Przechowywanie łazienek w organicznych ręcznikach to świetny sposób na dbanie o środowisko naturalne. Ręczniki te są wolne od zanieczyszczeń, ostrych chemikaliów i barwników, co czyni je idealnymi dla wrażliwej skóry.

Czujesz się zmotywowany do ratowania planety? Twoja rutyna z włosami to proste i łatwe miejsce do rozpoczęcia. Od wyboru produktów organicznych i opakowań z recyklingu, po zmniejszenie zużycia wody i energii, istnieje tak wiele ekologicznych zmian, które możesz wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacji włosów, które będą miały pozytywny wpływ na Ziemię i Twoje włosy. Może spróbuj rzucić wyzwanie samemu sobie, eksperymentując z bezpłomieniową fryzurą i przedłużaniem włosów, albo postaraj się być kreatywna, upcyklingując swoje puste butelki i przekształcając je w coś pięknego. Ostatecznie, każdy z nas może wesprzeć zrównoważony rozwój, stosując rutynową pielęgnację włosów w sposób ekologiczny.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *