Przewodnik po akcesoriach fryzjerskich

Rachunek inwentaryzacyjny: co to jest i jak się go robi

Ewelina Tomaszewska
lip 14 2022

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro
 3. Rachunek zapasów: na czym polega i ...

Najważniejszą częścią systemu księgowego jest konto inwentaryzacyjne, ponieważ trzonem Twojego biznesu jest sprzedaż towarów.Najważniejszą częścią systemu księgowego jest konto inwentaryzacyjne, ponieważ trzonem Twojego biznesu jest sprzedaż Twoich towarów. Stąd w każdym bilansie zapasy są największym składnikiem majątku.

Zakup i sprzedaż towarów to operacje, które dają początek całemu uniwersum transakcji w Twojej firmie, dlatego szczegółowa kontrola wszystkich informacji o zapasach jest niezbędna do analizy zarządzania firmą. Tutaj opowiemy Ci czym jest konto inwentaryzacyjne i do czego służy oraz jaką rolę odgrywa w rozwoju Twojej firmy.

Co to jest konto inwentaryzacyjne?

Konto inwentaryzacyjne to ewidencja każdej z Twoich operacji towarowych.Dzięki niemu w każdej chwili można poznać stan zapasów końcowych, czyli koszt własny sprzedanych towarów oraz stratę brutto.

Jakie są zalety konta inwentaryzacyjnego?

 1. Dzięki niemu można poznać wartość końcowego zapasu w momencie, gdy jest on potrzebny, bez konieczności przeprowadzania fizycznych inwentaryzacji.

 2. Ponieważ jest to konto, które systematyzuje stan magazynowy, ustalenie ostatecznego stanu zapasów towarów jest zadaniem znacznie bardziej praktycznym, które nie będzie wymagało od Ciebie czasowego zamknięcia działalności.

 3. Będziesz mógł śledzić pomyłki, kradzieże lub błędy w obsłudze towarów, ponieważ dokładnie rejestruje wartość towarów, które powinny się tam znajdować.

 4. Wartość kosztu własnego sprzedaży poznasz, kiedy tylko zechcesz.

 5. I pozwala w razie potrzeby poznać wartość zysku lub straty brutto.

W jaki sposób rozliczane jest konto inwentaryzacyjne?

Stały przepływ informacji, na którym opiera się rachunek inwentaryzacyjny, musi być podsumowany w szeregu kont, które określają kontrole każdej z transakcji przeprowadzanych przez Twoją firmę. Te konta mogą być:

 • Remanentpoczątkowy: w którym zostanie zapisana wartość towarów istniejących w momencie rozpoczęcia procesu inwentaryzacji.

 • Konto zakupów: które odzwierciedla ilość i koszt dóbr zakupionych w celu przyszłej sprzedaży i odnosi się do misji i celu, dla którego firma została stworzona.

 • Zwroty: jak sama nazwa wskazuje, śledzi wszystkie towary zakupione, ale zwrócone przez Twoją firmę w danym okresie.

 • Wydatki: rejestruje wszystkie te wydatki, które powstają w wyniku zakupu towarów.

 • Zwrot w przypadku sprzedaży: tworzony w celu rejestrowania wszystkich zwrotów dokonywanych przez klienta do firmy.

 • Goods in Transit: czasami dokonujesz pewnych wypłat za towary, które nabywasz jako firma, ale które nie są jeszcze częścią Twojego magazynu. Tego typu operacje rozliczane są jako towary w tranzycie.

 • Towary w komisie: ten rodzaj konta odzwierciedla zapasy nabyte przez firmę w "komis", do których nie masz prawa własności.

Zaktualizowany stan końcowy zapasów: jest to stan zapasów fizycznych przedsiębiorstwa na koniec okresu handlowego. Odnosząc ten remanent do remanentu otwarcia, a dodatkowo do zakupów i sprzedaży netto uzyskasz wartość zysku lub straty za okres handlowy.

Powiązane artykuły:

 1. Dlaczego nie powinieneś prowadzić inwentaryzacji w Excelu?
 2. Porady dotyczące zarządzania kontami firmowymi
 3. 5 najlepszych praktyk usprawniających zarządzanie klientami

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *