Rachunek inwentaryzacyjny: co to jest i jak się go robi
Ewelina Tomaszewska
- Strona główna
- Blog AgendaPro
- Rachunek zapasów: na czym polega i ...
Najważniejszą częścią systemu księgowego jest konto inwentaryzacyjne, ponieważ trzonem Twojego biznesu jest sprzedaż towarów.Najważniejszą częścią systemu księgowego jest konto inwentaryzacyjne, ponieważ trzonem Twojego biznesu jest sprzedaż Twoich towarów. Stąd w każdym bilansie zapasy są największym składnikiem majątku.
Zakup i sprzedaż towarów to operacje, które dają początek całemu uniwersum transakcji w Twojej firmie, dlatego szczegółowa kontrola wszystkich informacji o zapasach jest niezbędna do analizy zarządzania firmą. Tutaj opowiemy Ci czym jest konto inwentaryzacyjne i do czego służy oraz jaką rolę odgrywa w rozwoju Twojej firmy.
Co to jest konto inwentaryzacyjne?
Konto inwentaryzacyjne to ewidencja każdej z Twoich operacji towarowych.Dzięki niemu w każdej chwili można poznać stan zapasów końcowych, czyli koszt własny sprzedanych towarów oraz stratę brutto.
Jakie są zalety konta inwentaryzacyjnego?
-
Dzięki niemu można poznać wartość końcowego zapasu w momencie, gdy jest on potrzebny, bez konieczności przeprowadzania fizycznych inwentaryzacji.
-
Ponieważ jest to konto, które systematyzuje stan magazynowy, ustalenie ostatecznego stanu zapasów towarów jest zadaniem znacznie bardziej praktycznym, które nie będzie wymagało od Ciebie czasowego zamknięcia działalności.
-
Będziesz mógł śledzić pomyłki, kradzieże lub błędy w obsłudze towarów, ponieważ dokładnie rejestruje wartość towarów, które powinny się tam znajdować.
-
Wartość kosztu własnego sprzedaży poznasz, kiedy tylko zechcesz.
-
I pozwala w razie potrzeby poznać wartość zysku lub straty brutto.
W jaki sposób rozliczane jest konto inwentaryzacyjne?
Stały przepływ informacji, na którym opiera się rachunek inwentaryzacyjny, musi być podsumowany w szeregu kont, które określają kontrole każdej z transakcji przeprowadzanych przez Twoją firmę. Te konta mogą być:
-
Remanentpoczątkowy: w którym zostanie zapisana wartość towarów istniejących w momencie rozpoczęcia procesu inwentaryzacji.
-
Konto zakupów: które odzwierciedla ilość i koszt dóbr zakupionych w celu przyszłej sprzedaży i odnosi się do misji i celu, dla którego firma została stworzona.
-
Zwroty: jak sama nazwa wskazuje, śledzi wszystkie towary zakupione, ale zwrócone przez Twoją firmę w danym okresie.
-
Wydatki: rejestruje wszystkie te wydatki, które powstają w wyniku zakupu towarów.
-
Zwrot w przypadku sprzedaży: tworzony w celu rejestrowania wszystkich zwrotów dokonywanych przez klienta do firmy.
-
Goods in Transit: czasami dokonujesz pewnych wypłat za towary, które nabywasz jako firma, ale które nie są jeszcze częścią Twojego magazynu. Tego typu operacje rozliczane są jako towary w tranzycie.
-
Towary w komisie: ten rodzaj konta odzwierciedla zapasy nabyte przez firmę w "komis", do których nie masz prawa własności.
Zaktualizowany stan końcowy zapasów: jest to stan zapasów fizycznych przedsiębiorstwa na koniec okresu handlowego. Odnosząc ten remanent do remanentu otwarcia, a dodatkowo do zakupów i sprzedaży netto uzyskasz wartość zysku lub straty za okres handlowy.
Powiązane artykuły:
- Dlaczego nie powinieneś prowadzić inwentaryzacji w Excelu?
- Porady dotyczące zarządzania kontami firmowymi
- 5 najlepszych praktyk usprawniających zarządzanie klientami
Zostaw komentarz