Urządzanie recepcji salonu fryzjerskiego
Natalia Czerniak
Pierwsze wrażenie jest niesamowicie ważne we wszystkich dziedzinach naszego życia, także gdy wybieramy się na wizytę do fryzjera. Nie inaczej jest w przypadku salonów fryzjerskich, a można się pokusić o twierdzenie, że w ich przypadku kwestia pierwszego wrażenia jest nawet ważniejsza, ponieważ jest to jedyny element, na podstawie którego klient jest w stanie oceniać salon fryzjerski i zdecydować, czy mu on odpowiada.
Podstawy do realnej oceny będzie w końcu miał dopiero po otrzymaniu usługi, a i ta ocena będzie mocno wykrzywiona przez pierwsze wrażenie. Możemy trafić do salonu fryzjerskiego, gdzie dominuje jasna strona mocy. Tam zostaniemy radośnie przywitani w ładnie urządzonej recepcji, umówimy się na strzyżenie lub zostaniemy poproszeni i przejście na moment do poczekalni, a potem spokojnie zdejmiemy płaszcz. Jeśli trafimy do królestwa ciemnej strony mocy, wejdziemy do wielkiego pomieszczenia bez ładu i składu, porozglądamy się, w końcu znajdziemy krzesła i bez słowa do nich podreptamy kładąc nasz płaszcz na kolanach. Nieśli tak się stanie, będziemy mieli złe zdanie o lokalu, a winny tego będzie tylko właściciel salonu.
Waga powitania
Za pierwsze wrażenie odpowiada tak naprawdę powitanie klienta. Ma to znaczenie wszędzie, czyli w dużych zakładach składających się z kilku pomieszczeń, jak i również w salonach zrobionych z mieszkań. Powinniśmy na wejściu spotkać w ładnie i solidnie urządzonej recepcji uśmiechniętą osobę, która z miejsca nas przywita i zapyta, co nas sprowadza.
W miłej rozmowie umawiamy się na kolejne spotkanie, jesteśmy proszeni na fotel fryzjerski lub zostajemy poprowadzeni do poczekalni, gdzie siadamy wygodnie i z prasą w ręku czekamy na wolny fotel. Recepcja to wizytówka salonu, gdzie dowiemy się o nim wszystkiego i wyrobimy sobie o nim opinię. Nie wolno tego bagatelizować i zawsze trzeba się upewnić, że dzięki powitaniu klient będzie się czuł w salonie swobodnie.
Aranżacja recepcji
Oprócz miłego powitania ważne jest oczywiście także to, jak recepcja będzie się prezentowała. W praktyce zazwyczaj stosuje się jedno z trzech podstawowych podejść do aranżacji schludnej i funkcjonalnej recepcji. Pierwsze z nich opiera się o kubizm i minimalizm akcentujące ergonomię przestrzeni i jej funkcjonalne aspekty. Drugie podejście jest eklektyczne, barokowe, pozwala na bibeloty i swojski charakter przestrzeni. Trzecie podejście jest mocno dadaistyczne, wesołe w formie i treści, kolorowe, czasami niemal chaotyczne. Kąty proste ustępują łukom, a zamiast prostokątów są elipsy.
Zostaw komentarz