Przewodnik po akcesoriach fryzjerskich

Przewodnik dla początkujących w budowaniu rutyny pielęgnacji włosów

Wiktoria Stawarz
wrz 25 2020

Budowanie rutyny pielęgnacji włosów wykracza daleko poza to, jak często myjesz swoje włosy.

Podczas gdy podstawy budowania rutyny pielęgnacji włosów leżą u podstaw mycia, suszenia i stylizacji, istnieje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę w przypadku najzdrowszych, najgrubszych i najlżejszych włosów. Choć nie potrzebujesz tuzina produktów i narzędzi, aby uzyskać pożądane włosy, to jednak do ich pielęgnacji potrzeba czegoś więcej niż tylko szamponu i odżywki.

Jeżeli jesteś gotowa, by jak najlepiej wykorzystać swoje włosy, oto przewodnik dla początkujących, jak zbudować rutynę pielęgnacji włosów.

Krok 1. Określ swój typ włosów

Rodzaj włosów to nie tylko tekstura. Istnieją również czynniki, takie jak to, na ile dobrze wchłaniają wilgoć lub czy łatwo się łamią, co pomaga określić rodzaj włosów. Poniżej przedstawiamymy pięć czynników, które pomogą Ci określić, czy masz włosy grube, cienkie, szorstkie, kręcone czy przetłuszczające się.

Średnica

Zrób prosty test nici. Weź jedno pasmo między palcami, jeśli nic nie czujesz, jest to oznaka cienkich włosów. Jeżeli czujesz pojedyncze pasmo, Twoje włosy są średniej szerokości, a jeżeli czujesz, że są grube lub mają teksturę, Twoje włosy są prawdopodobnie grube.

Gęstość

Gęstość włosów odnosi się do tego, ile faktycznie masz włosów. Aby określić gęstość włosów, weź garść włosów z przodu głowy i delikatnie pociągnij je na bok. Jeżeli pomiędzy pociągniętymi kiśćmi włosów widoczna jest duża ilość skóry głowy, masz cienką gęstość, jeżeli w ogóle nie widzisz skóry głowy, to Twoje włosy są gęste. Wszystko, co znajduje się pomiędzy nimi, ma średnią gęstość.

Elastyczność

Czy kiedykolwiek próbowałeś rozciągnąć lub złamać pasmo włosów? Reakcja Twoich włosów jest prostym sposobem na określenie ich elastyczności i siły. Jeżeli włosy pstrykają natychmiast po próbie wyciągnięcia ich między palcami, Twoja elastyczność jest niska, natomiast jeżeli jesteś w stanie je wyciągnąć, Twoja elastyczność jest bardzo wysoka. Elastyczność włosów pomaga określić, jak dobrze mogą utrzymać się Twoje włosy podczas każdej stylizacji. Niska elastyczność wiąże się z cienkimi włosami, natomiast wysoka elastyczność, gruba - z normalnymi włosami.

Porowatość

To jest zdolność Twoich włosów do wchłaniania wilgoci i produktu. Aby określić porowatość swoich włosów, napełnij miskę wodą i umieść w niej pojedyncze pasmo włosów. Jeśli Twoje pasmo opadnie na dno, ma dużą porowatość i wchłania cały wilgoć. Jeśli Twoje pasmo pozostaje pod powierzchnią, ale unosi się, Twoje włosy są dobrze wyważone i mają "normalną" porowatość. Jeżeli twoja pasmo pozostaje pod powierzchnią, ale unosi się, twoje włosy mają niską porowatość i nie wchłaniają łatwo wilgoci. Wysoka porowatość jest zazwyczaj wynikiem uszkodzonych, kręconych lub suchych włosów. Niska porowatość może czasami sprawiać wrażenie tłustych, ponieważ wymaga dużej ilości produktu, ale nie może go odpowiednio rozprowadzić.

Tekstura

Ta jest łatwa, czy masz proste, faliste czy kręcone włosy?

Określenie rodzaju włosów jest łatwiejsze niż określenie rodzaju randki - zwłaszcza, że do mojego stworzyliśmy dziesięć quizów. Znajomość rodzaju włosów pomoże Ci określić, które produkty są Ci najbardziej potrzebne i jak zbudować rutynową pielęgnację włosów, aby spełnić wszystkie Twoje potrzeby.

Należy pamiętać, że włosy zmieniają się wraz z porami roku, na przykład w wilgotnych i upalnych warunkach pogodowych mogą być bardziej kręcone lub puszyste, a w chłodniejszych miesiącach są mniej porowate. Niewielkie zmiany mogą być konieczne, ale nie powinny rzucać cię w wir zabawy.

Krok 2. Zbierz swoje produkty do włosów

Podczas gdy rodzaj potrzebnych produktów będzie zależał od Twoich potrzeb, jest kilka rzeczy, które musisz mieć na uwadze przy każdej rutynie pielęgnacji włosów:

 • Szampon i odżywka na bazie rodzaju włosów (tutaj pomożemy Ci je zawęzić)
 • Ręcznik z mikrofibry
 • Dobrej jakości suszarka do włosów z regulowaną temperaturą
 • Dyfuzor dla naszych kręconych włosów dziewcząt
 • Spray termoochronny lub kremowy
 • Produkt do stylizacji (spray, żel, pianka itp.)
 • Szczotka do włosów - są one doskonałe dla ogólnie wszystkich rodzajów włosów.

Jednakże, szczotki wiosłowe są wykonane z różnych rodzajów włosia i można je wybrać w zależności od rodzaju włosów. Na przykład, jeśli masz grube włosy, wybierz szczotkę z mocniejszym włosiem, takim jak nylon i syntetyczne, które mogą płynnie przechodzić przez teksturowane włosy.

Opcjonalna rutynowa pielęgnacja włosów

 • Szampon suchy
 • Prostownica/płaska do włosów
 • Przedłużenia włosów
 • Maseczki do włosów
 • Masażer do włosów

Krok 3. Ustalić, kiedy umyć włosy

Teraz, kiedy lepiej znasz już swój typ włosów i musisz je mieć, zapoznajmy się z podstawami swojej rutyny pielęgnacji i zacznijmy od mycia. Najlepiej byłoby, gdybyś myła włosy nie więcej niż trzy razy w tygodniu. To również będzie się zmieniać w zależności od rodzaju włosów i aktywności fizycznej. Na przykład, jeśli uwielbiasz zajęcia z jogi lub używasz więcej produktów do stylizacji, Twoje włosy mogą się szybciej przetłuszczać z powodu potu i nagromadzenia, dlatego radzimy, abyś elastycznie podchodził do mycia włosów w zależności od harmonogramu.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz takie włosy, szampon dwa razy w tygodniu. Jeśli masz gęste lub kręcone włosy, mycie ich dwa razy w tygodniu również działa, ponieważ naturalne olejki ze skóry głowy nie docierają tak szybko do łodygi włosa, jak w przypadku włosów delikatnych.

Panie z tłustymi włosami mogą myć się trzy razy w tygodniu.

Jak prawidłowo stosować szampon i odżywkę

W każdym razie, odżywka powinna być zawsze stosowana podczas mycia włosów. Odżywka pomaga odżywiać i pielęgnować włosy po myciu szamponu. Odżywkę należy nałożyć na środkową część łodygi włosa, na końcówki wmasowując produkt we włosy i w zależności od rodzaju odżywki, pozostawiając ją na kilka minut przed płukaniem. Włosy w połowie łodygi i na końcach zwykle potrzebują najwięcej wilgoci, zwłaszcza jeśli masz włosy poddane zabiegom chemicznym, suchym lub zniszczone.

Wybierz swój szampon i odżywkę w zależności od potrzeb. Dostępnych jest tak wiele produktów, które leczą wszystko, od włosów suchych po farbowane. We wszystkich przypadkach poszukuj składników odżywczych i unikaj siarczanów.

Inne wskazówki dotyczące mycia włosów

Aby uzyskać trochę więcej TLC użyj masażera do skóry głowy do pracy w produkcie. Masowanie skóry głowy pomaga również w cyrkulacji tlenu, który tworzy zdrowsze włosy.

Uważajcie na temperaturę! Podczas gdy gorący prysznic może być dla niektórych super relaksujący, nie jest on najlepszy dla Twoich włosów. Umyj włosy ciepłą wodą i upewnij się, że dokładnie spłukałeś produkt.

Więc, podstawy twojej rutyny mycia włosów: W zależności od rodzaju włosów, dwa do trzech razy w tygodniu. Używaj odżywki i skoncentruj się na połowie i końcówkach włosów. Zakręć kurek, dokładnie spłucz i dostosuj swój harmonogram w zależności od wykonywanych czynności lub stosowania produktu.

Krok 4. Suszenie i stylizacja włosów

Teraz, gdy mycie jest już nieważne, co powiesz na suszenie? Zazwyczaj nadmiar wody ręcznikiem z mikrofibry i unikaj ocierania włosów między ręcznikami nie zawierającymi mikrofibry.

W przypadku stosowania suszarki lub dyfuzora, należy najpierw nałożyć na włosy środek ochronny i odpowiednio wysuszyć. Do stylizacji włosów można użyć szczotek wiosłowej lub okrągłej.

Jeżeli masz czas lub będziesz wylegiwać się w domu, nałóż odrobinę produktu do stylizacji i pozwól włosom wyschnąć na powietrzu. Ograniczenie do minimalnej ekspozycji włosów na ciepło pomoże chronić ich zdrowie i integralność.

Jeśli używasz prostownicy lub lokówki, w zależności od stylu, który chcesz zrobić po suszarce do włosów. W zależności od porowatości włosów, przed i po nałożeniu na nie produktu do stylizacji, należy zastosować produkt termoochronny. Jeżeli chcesz, aby fale lub loki pozostały na noc, upnij je luźno wokół głowy, aby były gotowe rano.

Krok 6. Dodatkowe opcje rutynowej pielęgnacji włosów

Jeśli znajdujesz się w okresie pomiędzy myciem włosów lub masz mało czasu, taki szampon jest doskonałym dodatkiem do każdej rutyny pielęgnacji włosów. Suchy szampon powinien być nakładany u nosady włosów i rozprowadzany lub wmasowywany palcami, aby wchłonąć dodatkowy olejek.

Maseczki do włosów i odżywki są również świetnym rozwiązaniem, szczególnie dla osób o włosach farbowanych chemicznie lub suchych. Profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne mogą być wykonywane w Twoim salonie raz w miesiącu, a jeśli wolisz majsterkować, zrób swoją własną maskę na włosy w domu. W zależności od potrzeb, maska na włosy może być wykonywana raz w tygodniu.

Dodawanie doczepianych włosów do rutyny pielęgnacji włosów

Jeżeli szukasz dłuższych lub grubszych włosów, przedłużanie włosów metodą "clip-in" może nadać im pełniejszy, dłuższy wygląd i naturalny wygląd. Jeśli przedłużanie włosów jest już częścią Twojej codziennej rutyny, pamiętaj, aby myć je co najmniej raz w miesiącu, jeśli używasz na nich więcej produktów, myj je częściej. Aby zapewnić integralność i trwałość Twoich włosów do przedłużania, przechowuj je prawidłowo w wyznaczonym opakowaniu lub nośniku do przedłużania włosów.

Zbudowanie rutyny pielęgnacji włosów polega na określeniu, czego potrzebują Twoje włosy i jak je traktować. Nie musi być ona skomplikowana, a większość rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych będzie się odbywać, myć, suszyć, stylizować i leczyć. Częstotliwość mycia, prawidłowe suszenie i ochrona włosów przed wysoką temperaturą oraz dodawanie do nich wszelkich dodatków w razie potrzeby sprawiają, że rutynowa pielęgnacja włosów jest łatwa do wykonania i zapewnia ich zdrowsze włosy.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *