Przewodnik po akcesoriach fryzjerskich

Sucha, łuszcząca się i swędząca skóra głowy: dlaczego tak się dzieje i proste domowe sposoby zaradcze

Wiktoria Stawarz
sty 29 2021

Wiele osób odnosi mylne wrażenie, że sucha skóra głowy, swędząca skóra głowy i łuszcząca się skóra głowy to wszystko to samo. W rzeczywistości jednak wszystkie te dolegliwości mają różne objawy i są spowodowane różnymi czynnikami. Choć są to odrębne schorzenia, często idą ze sobą w parze, ponieważ na przykład sucha skóra głowy może powodować łuszczenie się skóry.

Ważne jest, aby zrozumieć, czym różnią się od siebie te schorzenia skóry głowy i jak się ze sobą wiążą, aby skutecznie znaleźć ulgę dla skóry głowy, która Cię dotyka.

Co musisz wiedzieć o suchej, swędzącej i łuszczącej się skórze głowy?

Czy uważasz, że ciągle drapiesz się po głowie z powodu swędzącej skóry głowy? Co powiesz na te irytujące białe płatki, które spadają z głowy na ramiona? Nie jesteś sama.

Wiele osób boryka się z suchą, swędzącą lub łuszczącą się skórą głowy - wszystko to jest nie tylko niewygodne, ale może też być dość kłopotliwe w miejscach publicznych. Jako entuzjaści zdrowia włosów, ważne jest dla nas, aby dostarczyć Ci wiedzy potrzebnej do zrozumienia tych dolegliwości oraz narzędzi, które pozwolą Ci zmniejszyć ich objawy. Wyposażony w odpowiednie naturalne środki, możesz ulżyć swojej skórze głowy i pożegnać się z uciążliwym łupieżem.

Co to jest łupież?

Łupież to martwe komórki naskórka, które złuszczają się z Twojej skóry głowy i pojawiają się wokół niej i na włosach w postaci białych płatków. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy skóra głowy jest podrażniona lub gdy cierpisz na chorobę skóry, taką jak łojotokowe zapalenie skóry.

Może to brzmieć obrzydliwie, ale w rzeczywistości Twoja skóra zrzuca martwe komórki naskórka - dlaczego więc Twoja skóra głowy miałaby być inna? Według EverydayHealth, łupież dotyka połowy dorosłej populacji.

Czym jest sucha skóra głowy?

Sucha skóra głowy pojawia się, gdy brakuje jej oleju i wilgoci. Oleje na skórze głowy pomagają odżywiać włosy i skórę, ale kiedy skóra głowy jest sucha, sucha skóra ma tendencję do łuszczenia się, a w wielu przypadkach powoduje łupież.

Rzeczywistość jest taka, że sucha skóra notorycznie się łuszczy, a sucha skóra głowy nie jest inna. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możesz pozbyć się suchej skóry głowy.

Co to jest swędząca skóra głowy?

Swędząca skóra głowy, znana również jako świąd skóry głowy, to powszechny stan, w którym skóra głowy, dosłownie, zaczyna niesamowicie swędzieć. Swędząca skóra głowy jest zazwyczaj wynikiem łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry (stan zapalny skóry).

Sucha skóra głowy: Co musisz wiedzieć

Jaka jest różnica między suchą skórą głowy a łupieżem?

Podczas gdy sucha skóra głowy pojawia się, gdy brakuje jej wilgoci, łupież odnosi się do wizualnych martwych komórek naskórka, które złuszczają się z Twojej skóry głowy z powodu infekcji, podrażnienia lub innych chorób skóry. Według Healthline, mężczyźni chorują na łupież częściej niż kobiety.

Co powoduje suchość skóry głowy?

Produkty, których używasz: produkty takie jak żel, lakier do włosów i szampon, które regularnie nakładasz na włosy, mogą powodować reakcję skóry głowy, która w rezultacie staje się podrażniona i sucha.

Wiek: Wraz z wiekiem skóra staje się coraz bardziej sucha, dlatego sucha skóra głowy jest tak powszechna u osób starszych.

Suchy klimat: Zimowe powietrze wysusza dłonie i usta, ale może także wysuszyć skórę głowy. Sucha skóra głowy to częsty zimowy problem z włosami, z którym wiele osób boryka się każdego roku.

Choroby skóry: Choroby skóry, takie jak egzema, są częstą przyczyną suchej skóry głowy.

Nadmierne mycie: nadmierne mycie może pozbawić włosy wilgoci i sprawić, że skóra głowy i zamki wyschną.

Łupież: Co musisz wiedzieć

Przyczyny łupieżu

Malassezia: Malassezia to rodzaj grzyba, który znajduje się na powierzchni skóry zarówno zwierząt, jak i ludzi i żywi się olejkami ze skóry. Wiemy, że to obrzydliwe, ale tak się dzieje, a to podrażnia skórę głowy i powoduje łupież.

Tłusta skóra: Podczas gdy sucha skóra głowy występuje z powodu braku olejów, łupież jest spowodowany olejami i podrażnieniami. Prawdopodobnie doświadczyłaś łupieżu, jeśli cierpisz na chorobę zwaną łojotokowym zapaleniem skóry. Choroba ta dotyka wielu obszarów skóry, w tym skóry głowy, powodując łuszczące się plamy oraz tłustą, podrażnioną skórę, która łuszczy się jako łupież.

Zbyt rzadkie mycie włosów: nadmierne mycie włosów ma wiele wad (np. sucha skóra głowy), ale zbyt rzadkie mycie włosów może również powodować zwiększoną produkcję oleju, a w niektórych przypadkach podrażniać skórę głowy i powodować łuszczenie się włosów (np. łupież).

Niewłaściwe produkty do włosów: Jeśli nadal nie jesteś pewna, dlaczego masz łupież, przyjrzyj się produktom do włosów, których używasz, ponieważ niektóre z nich zawierają składniki, które mogą prowadzić do zapalenia i swędzenia skóry głowy. Zbyt częste mycie włosów szamponem może dodatkowo podrażnić skórę głowy, powodując łupież, dlatego zalecamy stosowanie suchego szamponu, który pochłonie nadmiar olejków we włosach.

Choroby skóry: Choroby skóry, które powodują suchość i podrażnienie, takie jak egzema i łuszczyca, są głównymi przyczynami łupieżu. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli takie schorzenia jak egzema, łuszczyca, infekcje grzybicze lub bakteryjne są przyczyną łupieżu i podrażniają skórę głowy.

Sucha skóra: Jest to problem szczególnie istotny w miesiącach zimowych, ponieważ zimne powietrze w połączeniu z ogrzewanymi pomieszczeniami w domu może powodować swędzenie skóry głowy i łuszczenie się skóry. Czy kiedykolwiek zauważyłaś, że Twoja skóra ma tendencję do wysuszania się lub łuszczenia w zimie i potrzebuje dodatkowej dawki kremu nawilżającego? Twoja skóra głowy jest taka sama! W chłodniejszych miesiącach skóra głowy staje się sucha, co skutkuje powstawaniem białych płatków. Łupież, który jest spowodowany suchością skóry, a nie jej przetłuszczeniem, zazwyczaj odpada w postaci mniejszych, nietłustych płatków.

Niewystarczające szczotkowanie włosów: Może się to wydawać bardzo proste, jednak regularne szczotkowanie włosów zwiększa przepływ krwi do skóry głowy i pomaga w normalnym pozbywaniu się komórek skóry. To nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia łupieżu, ale jest też niezwykle relaksujące! Pamiętaj tylko, jakiej szczotki do włosów używać do różnych celów.

Jak rozpoznać, że masz łupież?

Wiesz, że masz łupież, jeśli:

  • Twoja skóra głowy łuszczy się Widzisz białe, tłuste płatki na włosach i ramionach Twoja skóra głowy swędzi

Swędząca skóra głowy: Co musisz wiedzieć

Swędząca skóra głowy to nie to samo, co sucha lub łuszcząca się skóra głowy, ale z pewnością jest bezpośrednio związana z tymi stanami.

Co powoduje swędzenie skóry głowy?

Łupież: Łupież jest główną przyczyną swędzenia skóry głowy, ponieważ łupież powoduje powstawanie suchych i łuszczących się komórek skóry, które mogą powodować swędzenie skóry głowy.

Wrażliwa skóra: Jeśli masz wrażliwą skórę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja skóra głowy jest łatwo podrażniona i reaguje na popularne produkty do włosów, z których nawet nie zdajesz sobie sprawy, a które powodują swędzenie skóry głowy.

Niepokój: Twoje zdrowie psychiczne odgrywa znaczącą rolę w Twoim zdrowiu fizycznym. W rzeczywistości, skrajny niepokój może również powodować swędzenie skóry, w tym skóry głowy.

Ogólne podrażnienie: Podrażnienie przez produkt lub narzędzie, takie jak szczotka do włosów lub grzebień, może powodować swędzenie, a nawet kontaktowe zapalenie skóry.

Wszy głowowe: Głównym objawem wszawicy głowowej jest swędzenie skóry głowy. Jeśli nie jesteś zaznajomiony (lub po prostu nie spędziłeś wystarczająco dużo czasu na obozie letnim), wszy głowowe są małymi robakami, które składają jaja we włosach i powodują swędzenie. Och, i wszy są niewiarygodnie łatwe do złapania, ponieważ wszy skaczą z głowy na głowę, jakby walczyły o medal olimpijski.

Jak można leczyć swędzącą skórę głowy?

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją leki, które można przyjmować, aby zmniejszyć swędzenie skóry głowy, zwłaszcza jeśli jest ono spowodowane stanem chorobowym. Produkty, które możesz stosować w leczeniu swędzącej skóry głowy to miejscowe sterydy, pirytionian cynku i kremy przeciwgrzybicze.

Domowe sposoby na suchą skórę głowy, swędzącą skórę głowy i łupież

Aby złagodzić swędzenie skóry głowy, możesz albo kupić szampon przeciwłupieżowy lub przeciwgrzybiczny, albo wybrać bardziej naturalną drogę i wypróbować niektóre z tych domowych sposobów na suchą skórę głowy:

1. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest nie tylko niesamowita do pieczenia ciasteczek, ale jest również potężnym środkiem dezynfekującym, jeśli chodzi o czyszczenie czegokolwiek, w tym skóry głowy. Soda oczyszczona usuwa nadmiar olejów wytwarzanych przez skórę głowy, zmywając ten dodatkowy tłuszcz, który przyczynia się do łupieżu. Soda oczyszczona jest również naturalnym środkiem antyseptycznym, jak również pomaga zrównoważyć poziom pH skóry głowy, co czyni ją świetnym szamponem przeciwłupieżowym DIY.

Oto jak przygotować to remedium na łupież DIY

Krok 1

Wymieszaj 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej z wodą, aż do uzyskania idealnej konsystencji pasty.

Krok 2

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, podziel włosy na sekcje i nałóż kilka kropel oliwy z oliwek przed rozprowadzeniem pasty na skórze głowy, a następnie pozostaw na 5-10 minut.

Krok 3

Dokładnie spłucz mieszankę. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, powtarzaj tę procedurę regularnie - raz lub dwa razy w tygodniu.

2. Ocet jabłkowy na suchą skórę głowy

Ocet jabłkowy jest jednym z najlepszych domowych środków na łupież, ponieważ posiada probiotyki i właściwości przeciwzapalne, które zabijają wirusy i drożdże powodujące swędzenie skóry. Jego właściwości przeciwzapalne łagodzą podrażnienia skóry głowy spowodowane przez łupież, podczas gdy wysoka kwasowość utrudnia bakteriom i grzybom rozwój i powodowanie łupieżu.

Ocet jabłkowy działa również jako łagodna odżywka, łagodząc skórę głowy i dodając włosom blasku i sprężystości.

Wskazówka: nawet jeśli nie cierpisz na łupież, ocet jabłkowy z cydru jest niesamowitym sposobem na utrzymanie soczystego wyglądu Twoich włosów podczas suchych zimowych miesięcy.

Oto, jak stworzyć ten naturalny środek do pielęgnacji suchej skóry głowy

Krok 1

Zmieszaj pół filiżanki octu z jabłek z połową filiżanki wody.

Krok 2

2. Wmasuj go dobrze w skórę głowy, a następnie pozostaw na około 10-15 minut.

Krok 3

3. Spłucz zimną wodą. Powtarzaj tę rutynę regularnie co kilka dni, aż zaczniesz widzieć rezultaty.

3. Sok z cytryny na suchą skórę głowy i swędzącą skórę głowy

Czy kiedykolwiek dostałeś sok z cytryny na niedawnym cięcia? Czy to żądło jak szalony? To dlatego, że cytryny zawierają właściwości antyseptyczne, dlatego są one doskonałym domowym sposobem na swędzenie skóry głowy i suchą skórę głowy.

Sok z cytryny, podobnie jak ocet jabłkowy, jest kwaśny i dlatego zmienia poziom pH skóry głowy. Pomaga to pozbyć się niechcianych bakterii i grzybów powodujących łupież. Pamiętaj jednak, że poziom pH skóry głowy zmienia się w ciągu dnia, dlatego sok z cytryny jest tylko tymczasowym rozwiązaniem!

Oto jak zrobić naturalny środek na suchą skórę głowy z soku cytrynowego

Krok 1

Wmasuj świeży sok z cytryny w skórę głowy i pozostaw go na 5 minut. Zalecamy najpierw wypróbować kroplę soku z cytryny na niewielkiej części skóry głowy - jeśli naprawdę szczypie, rozcieńcz sok wodą.

Krok 2

Powtarzaj tę procedurę co najmniej raz dziennie, aż swędzenie ustąpi.

4. Banan i awokado na łupież

Ten zabieg DIY na skórę głowy to całkiem sporo smoothie dla twojej głowy. Banany i awokado są świetne leczenie łupieżu, ponieważ oba są niezwykle nawilżające, co oznacza, że mogą one zmniejszyć te suche płatki i stan zapalny.

Awokado jest bogate w przeciwutleniacze, które utrzymują komórki skóry głowy szczęśliwe i zdrowe, podczas gdy banany są szczególnie dobre do odżywiania skóry głowy i włosów. Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej naszych ulubionych maseczek do włosów DIY z wykorzystaniem bananów i awokado.

Jak używać banana i awokado jako domowego środka na łupież?

Krok 1

Zmieszaj dwa banany z jednym awokado i nałóż na całą skórę głowy w miejscach, gdzie swędzi.

Krok 2

Pozostaw na co najmniej 30 minut. Spłucz zimną wodą i powtarzaj tę czynność regularnie, aż swędzenie ustąpi lub zniknie.

5. Olejek z drzewa herbacianego na łupież

Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z naszych ulubionych olejków eterycznych! Ma on naturalne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które pomogą złagodzić suchą lub swędzącą skórę głowy. Olejek z drzewa herbacianego pochodzi z liści drzewa mirtowego, które pochodzi z Australii i jest powszechnie stosowany w tym kraju od co najmniej 100 lat.

Zastosowania olejku z drzewa herbacianego są nieskończone. Stosuje się go do produkcji domowych środków czystości, leczenia problemów skórnych, leczenia infekcji wirusowych i oczywiście do pozbywania się łupieżu. Co więcej, wystarczy odrobina olejku z drzewa herbacianego, aby pozbyć się łupieżu.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na łupież?

Krok 1

Zmieszaj trzy krople olejku z drzewa herbacianego z jedną łyżką stołową oleju roślinnego lub oliwy z oliwek.

Krok 2

Wmasuj go dobrze w skórę głowy, a następnie spłucz obficie wodą. Zapach olejku z drzewa herbacianego jest trochę silny, więc możesz chcieć to zrobić przed pójściem spać lub w dni, kiedy jesteś w domu.

Off-topic boczna uwaga: jeśli kiedykolwiek dostać niechcianego pryszcza, dab trochę olejku z drzewa herbacianego na nim i oglądać go wyschnąć przez noc.

Jak zapobiegać suchej, swędzącej i łuszczącej się skórze głowy?

Na szczęście, istnieje wiele domowych sposobów i zabiegów, które mogą pomóc Ci zmniejszyć objawy suchej, swędzącej i łuszczącej się skóry głowy. To powiedziawszy, po skutecznym zmniejszeniu objawów za pomocą tych zabiegów, dobrze jest wpoić sobie pewne nawyki, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się tych objawów.

Utrzymuj harmonogram mycia szamponem, który jest odpowiedni dla Twojego typu włosów

Chodzi o to, że każdy ma inny typ włosów, który wymaga innego harmonogramu mycia. Jeśli masz kruche włosy, możesz unikać nadmiernego mycia, które bardziej wysuszy Twoje włosy. Z kolei, jeśli masz tłustą skórę głowy, która powoduje łupież, być może będziesz chciała częściej głęboko oczyszczać włosy. Sprawdziliśmy nawet, co się stanie, gdy nie będziesz myć tłustych włosów przez tydzień!

W ostatecznym rozrachunku, ważne jest, aby zrozumieć swoje włosy i ich potrzeby - ponieważ nie istnieje jeden uniwersalny sposób mycia włosów.

Zarządzaj stresem

Stres odgrywa ważną rolę w ogólnym stanie Twojego zdrowia, w tym zdrowia Twoich włosów. Kiedy panujesz nad stresem, możesz lepiej chronić się przed łuszczycą, egzemą i innymi chorobami związanymi ze skórą.

Wybierz odpowiedni szampon

Szampony i produkty do włosów mogą podrażniać skórę głowy i powodować, że staje się ona sucha, swędząca, a w niektórych przypadkach łuszcząca się. Jeśli masz łupież, szukaj szamponów zawierających:

  • Smoła węglowa (spowalnia rozwój martwych komórek naskórka na skórze głowy) Kwas salicylowy (pomaga usunąć nagromadzony kamień) Ketokonazol (jest to środek, który zabija grzyby powodujące łupież) Pirytionian cynku (środek przeciwgrzybiczy i przeciwbakteryjny) Siarczek selenu (środek przeciwgrzybiczy, który należy dobrze spłukać po wzięciu prysznica, ponieważ może odbarwić twoje zamki)

Dobrym pomysłem jest również szukanie szamponów o właściwościach nawilżających, które nie będą wysuszać skóry głowy. Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni szampon do swojego rodzaju włosów.

Pij więcej wody

Jeśli Twojej skórze ogólnie brakuje nawilżenia, możesz odczuć tego skutki na skórze głowy. Pij wodę, aby się nawodnić. Head & Shoulders sugeruje picie 8 szklanek wody dziennie dla Twoich włosów.

Używaj nawilżacza

Suche powietrze w Twoim domu lub biurze może w rzeczywistości przyczyniać się do wysuszenia skóry głowy. Rozważ użycie nawilżacza, jeśli tylko możesz, aby pomóc przywrócić trochę wilgoci włosom i skórze głowy.

Popraw swoją dietę

Rzeczywistość jest taka, że Twoja dieta ma wpływ na zdrowie Twoich włosów. Upewnij się, że dostarczasz swojemu organizmowi składników odżywczych, których potrzebuje, aby być zdrowym i odpornym na czynniki środowiskowe, które mogą wpływać na zdrowie Twoich włosów. Utrzymując dietę, która dostarcza organizmowi cynk, witaminę B i pewne tłuszcze, możesz lepiej chronić się przed łupieżem.

Dodatkowo, jeśli stosujesz dietę o wysokiej zawartości węglowodanów, zauważysz zwiększoną ilość drożdży na skórze głowy, co jest główną przyczyną łuszczenia się włosów. Zastanów się nad ograniczeniem cukrów i węglowodanów i sprawdź, czy przyniesie to ulgę swędzącej lub suchej skórze głowy.

Na szczęście, istnieje wiele naturalnych sposobów zapobiegania i leczenia swędzącej, suchej i łuszczącej się skóry głowy. Jeśli jednak doświadczasz otwartych ran na skórze głowy lub ekstremalnego zaczerwienienia, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem specjalistą. Ważne jest, aby dbać o skórę głowy, ponieważ odgrywa ona istotną rolę zarówno dla zdrowia skóry, jak i włosów.

Luxy Hair dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Ci dostęp do materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci zrozumieć jak dbać o włosy, jak utrzymać je w zdrowiu i dlaczego robią to, co robią. Mamy nadzieję, że te domowe sposoby pomogą Ci pozbyć się łupieżu lub swędzącej, suchej skóry głowy.

Czy kiedykolwiek próbowałeś któregoś z tych domowych sposobów na łupież lub swędzącą skórę głowy? Który z nich był dla Ciebie najskuteczniejszy? Chętnie poznamy Twoje zdanie w komentarzach poniżej.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *