Przewodnik po akcesoriach fryzjerskich

Jak pozbyć się rozdwojonych końcówek

Natalia Czerniak
maj 20 2021

Rozdwojone końcówki. Pojawiają się powoli, a potem wszystkie naraz. Na początku są ledwo zauważalne, od czasu do czasu odchodzą tu i tam, postrzępione końcówki. Nie ma się czym przejmować... nic, czego nie naprawi szybkie cięcie nożyczkami lub odrobina olejku do włosów, prawda? A potem, zanim się obejrzysz, Twoje zaniedbane wizyty u fryzjera dopadają Cię i zaczynasz borykać się z postrzępionymi końcówkami, suchością i mnóstwem niesfornych kosmyków. Dla niektórych rozdwojone końcówki są chronicznym problemem, podczas gdy inni potrafią utrzymać długie, mocne i zdrowe włosy bez większego wysiłku. Chociaż genetyka odgrywa rolę w zdolności Twoich włosów do wzrostu bez łamania się, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko rozdwajania się końcówek. Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat - od tego, dlaczego tak się dzieje, do tego, jak zapobiegać rozdwajaniu się końcówek.

Co to są rozdwojone końcówki?

Mówiąc najprościej, rozdwojone końcówki pojawiają się, gdy pojedyncze pasmo włosów rozdziela się na dwa. Jeśli jesteś osobą, która nagminnie wyrywa sobie rozdwojone końcówki, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że to robi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem ten jest Ci dobrze znany. Ale czym tak naprawdę są rozdwojone końcówki? I co się dzieje, jeśli nie są one leczone?

Naukowo nazywa się to "trichoptilozą" - nazwa ta przywodzi na myśl jakąś chorobę - rozdwojone końcówki powstają w wyniku rozszczepienia lub postrzępienia trzonu włosa. Chociaż rozdwojone końcówki są najbardziej rozpoznawalne na końcach włosów (a ponieważ te komórki są najstarsze, są najbardziej podatne na strzępienie), mogą one w rzeczywistości wystąpić w dowolnym miejscu na paśmie.

Chociaż posiadanie kilku rozdwojonych końcówek na włosach jest całkowicie normalne, w dużych ilościach stanowią one poważną czerwoną flagę. Są one nie tylko niepożądane pod względem estetycznym, ale również wskazują, że Twoje włosy są zniszczone, suche i ogólnie niezdrowe. Jeśli zaniedbasz odpowiednią pielęgnację, problem może się dość szybko nasilić, powodując poważne łamanie się włosów na całych pasmach i ogólną kruchość. Jeśli więc nigdy nie poświęciłaś czasu na ocenę swoich włosów z bliska, aby stwierdzić, czy są one rozdwojone, ale wydaje Ci się, że nie możesz zapuścić włosów powyżej pewnej długości, problemem mogą być rozdwojone końcówki.

Co powoduje rozdwajanie się końcówek?

Codzienne złe nawyki związane z włosami

Choć genetyka odgrywa pewną rolę, istnieje wiele czynników, które powodują rozdwajanie się końcówek. Najczęstszymi winowajcami są codzienne czynniki stresogenne, takie jak branie gorącego prysznica, rozczesywanie splątanych włosów, układanie włosów na ręczniku do wyschnięcia, spanie ze związanymi włosami - wszystkie one mogą prowadzić do łamania się włosów i rozdwajania końcówek. Dla większości ludzi te rutynowe czynności pielęgnacyjne są na porządku dziennym, więc w rzeczywistości powodują uszkodzenia włosów, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Stylizacja na gorąco

Częste stosowanie gorących narzędzi do stylizacji, takich jak suszarki do włosów, prostownice, lokówki i gorące wałki, ma duży wpływ na włosy, ponieważ pozbawia je wilgoci, co z kolei sprawia, że stają się o wiele bardziej delikatne i podatne na rozdwajanie.

Zabiegi chemiczne

Chemiczne zabiegi prostowania i trwałej ondulacji, a także farbowanie lub rozjaśnianie włosów osłabiają integralność Twoich cennych pasm, co zwiększa prawdopodobieństwo rozdwajania się końcówek.

Stosowanie niewłaściwych produktów do włosów

Stosowanie produktów do włosów, które są pełne substancji wysuszających i alkoholi, dodatkowo osłabia włosy, zwiększając ich suchość i ogólną łamliwość. Wreszcie, jeśli z satysfakcją odklejasz swoje rozdwojone końcówki lub jeśli pomijasz regularne podcinanie włosów, starając się je zapuścić, nie robisz sobie żadnej przysługi.

Klimat i pogoda

Podczas gdy wszystkie te czynniki są w dużej mierze pod Twoją kontrolą, istnieją pewne mniej znane przyczyny rozdwajania się końcówek, które są trudniejsze do zidentyfikowania i opanowania. Czynniki środowiskowe, takie jak ekspozycja na słońce lub brak wilgoci, mogą prowadzić do przesuszenia włosów, zwiększając tym samym podatność na rozdwajanie się końcówek.

Złe odżywianie

Czy kiedykolwiek słyszałaś zdanie: "jesteś tym, co jesz?". Cóż, to prawda! Brak składników odżywczych spowodowany niesatysfakcjonującą dietą, niedobory witamin i hormonów, wszystkie odgrywają rolę w zdrowiu naszych włosów.

Jak pozbyć się rozdwojonych końcówek?

Przycinaj je

Niestety, nie możesz pozbyć się rozdwojonych końcówek, gdy już się pojawią. Jedynym prawdziwym lekarstwem na rozdwojone końcówki jest ich podcięcie, dlatego tak ważne jest bycie proaktywnym i zapobieganie im w pierwszej kolejności. Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, regularne podcinanie pomoże Twoim włosom rosnąć szybciej i mocniej. Dzieje się tak dlatego, że jeśli rozdwojone końcówki nie zostaną obcięte, włosy będą się łamać coraz wyżej i wyżej wzdłuż trzonu włosa, a w rezultacie będziesz mieć bardziej puszące się włosy. Chociaż możesz spróbować stosować wygładzające produkty do włosów, takie jak olejki, serum, żele lub pomady, które pomogą nawilżyć włosy, zminimalizować widoczność rozdwojonych końcówek, ukryć kosmyki i ujarzmić niesforne kosmyki, regularne podcinanie jest jedynym lekarstwem na rozdwojone końcówki, gdy już się pojawią.

Udawaj, aż ci się uda

Choć zapobieganie jest najlepszym podejściem, wiemy, że droga do pełnych, zdrowych włosów może być długa, szczególnie jeśli masz skłonność do rozdwajania się końcówek i łamania włosów, lub jeśli często farbujesz lub stylizujesz włosy. W międzyczasie, zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci udawać, że się udało.

Zacznij od rozpylenia na całej długości włosów odżywki bez spłukiwania, gdy włosy są jeszcze wilgotne. Następnie, zastosuj olejek lub serum do włosów (najlepiej o naturalnej formule), koncentrując się na włosach od połowy ich długości i na końcówkach, aby je nawilżyć i wygładzić łuski włosa. Gdy włosy będą już całkowicie suche, nałóż odrobinę więcej produktu na końcówki włosów, co pomoże Ci uzyskać gładszy i bardziej dopracowany wygląd. Na koniec, aby zaradzić łamaniu się włosów przy linii włosów lub bliżej nasady, użyj niewielkiej ilości lakieru lub pomady wygładzającej na szczoteczkę do zębów, aby pozbyć się niesfornych kosmyków.

Ukryj je przedłużając włosy

Oczywiście, jeżeli chcesz wzmocnić swoją fryzurę lub dodać włosom objętości i długości, aby wyglądały na zdrowsze, przedłużanie włosów Luxy Hair sprawi, że rozdwojone końcówki nie będą już istniały. Nawet jeśli Twoje włosy są stosunkowo zdrowe, ale brakuje im grubości i długości, którą chciałabyś uzyskać, doczepienie włosów Luxy sprawi, że Twoja fryzura nabierze nowego wymiaru.

Jak zapobiegać rozdwajaniu się końcówek?

Jeśli chodzi o rozdwajanie się końcówek, zapobieganie jest najlepszym sposobem leczenia. Niezależnie od tego, czy zostałaś obdarzona zdrowymi, sprężystymi włosami, czy też nie, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zapobiec rozdwajaniu się końcówek i zachować integralność swoich pasm. Ważne jest, aby pamiętać, że rozdwajanie się końcówek i suchość włosów idą w parze, dlatego też nawilżanie włosów jest kluczowe.

Odżywiaj swoje włosy od wewnątrz

Naszą pierwszą i najważniejszą wskazówką, jeśli chodzi o zapuszczanie lśniących, długich i mocnych włosów, jest odżywianie się jedzeniem. Oznacza to spożywanie zrównoważonej diety bogatej w owoce, warzywa i zdrowe tłuszcze, a także bycie proaktywnym poprzez przyjmowanie suplementów, jeśli czujesz, że nie otrzymujesz wszystkich składników odżywczych, których potrzebujesz z samej diety.

Biotyna i kwas foliowy w szczególności mają udowodnioną zdolność do poprawy zdrowia, długości i grubości włosów. Biotyna (występująca w orzechach włoskich, soczewicy i brązowym ryżu) działa poprzez metabolizowanie tłuszczów, węglowodanów i białek w sposób, który wzmacnia zarówno włosy, jak i paznokcie, natomiast kwas foliowy (występujący w zieleninie liściastej i pomarańczach) ułatwia produkcję czerwonych krwinek, które napędzają wzrost włosów. Kluczowe jest również dbanie o dobre nawodnienie organizmu. Potrzebujesz więcej wskazówek? Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat tego, co jeść, aby mieć zdrowe włosy.

Regularne przycinanie włosów

Upewnij się, że regularnie się podcinasz (idealnie co 6 do 8 tygodni), aby zdusić problem w zarodku i zapobiec rozdwajaniu się końcówek w górę trzonu włosa. Nie trzeba dodawać, że jeśli masz nawyk odklejania rozdwojonych końcówek, powinnaś natychmiast przestać to robić i zamiast tego udać się do fryzjera.

Ostatecznie, wszystko sprowadza się do utrzymywania włosów w optymalnym stanie odżywienia i nawilżenia. Chociaż całkowite uniknięcie rozdwojonych końcówek jest niemożliwe, stosując się do powyższych wskazówek i zachowując ostrożność podczas obchodzenia się z włosami, możesz z pewnością zminimalizować ryzyko.

Używaj właściwych produktów

Innym sposobem na uniknięcie rozdwajania się końcówek jest rzadsze mycie włosów i stosowanie odpowiednich szamponów, odżywek i produktów do stylizacji. Na przykład, najlepiej jest trzymać się z dala od szamponów klarujących, które mogą być trudne dla włosów, pozbawiając je niezbędnych olejków.

Wiele konwencjonalnych produktów do włosów jest wypełnionych toksycznymi substancjami chemicznymi, silnymi środkami suszącymi i innymi składnikami, takimi jak parabeny i siarczany, które wyrządzają włosom więcej szkody niż pożytku. Pamiętaj, aby podczas zakupów czytać listę składników i w miarę możliwości wybierać naturalne produkty do pielęgnacji włosów.

Zwracaj też uwagę na produkty przeznaczone do włosów suchych i zniszczonych. Pamiętaj, że chociaż produkty wyższej jakości mogą być droższe od tradycyjnych, to jednak będziesz działać proaktywnie. Ponadto, oszczędzisz sobie prób ożywienia włosów w późniejszym czasie za pomocą jednego z tych kosztownych zabiegów w salonie fryzjerskim.

Najpierw odżyw włosy

Możesz również wypróbować metodę odżywka-szampon-odżywka, jeśli Twoje włosy są szczególnie łamliwe. Zamiast zaczynać od umycia włosów szamponem, nałóż odżywkę na włosy od połowy ich długości i na końcówki przed umyciem, ponieważ pomoże to wzmocnić i ochronić włosy, dzięki czemu będą mogły lepiej zatrzymać wilgoć. Na zakończenie nałóż ponownie odżywkę, aby nadać włosom połysk i miękkość.

Wypróbuj domową kurację

Aby zapewnić swoim włosom dodatkową dawkę TLC, spróbuj raz w tygodniu zaplanować wieczór rozpieszczania i zafunduj sobie kurację dla włosów. Ta maska naprawcza DIY z kokosem jest świetna do naprawy zniszczonych włosów, a co najlepsze, wymaga tylko 2 składników! W rzeczywistości, badania wykazały, że traktowanie włosów z olejami faktycznie pomaga zapobiegać rozdwajaniu się końcówek od tworzenia. Nie masz oleju kokosowego pod ręką? Nie musisz się martwić! Olej migdałowy i oliwa z oliwek są również świetną alternatywą. Pamiętaj tylko, aby umyć włosy dwa razy, aby mieć pewność, że wszystko zostało usunięte, dzięki czemu włosy nie wyschną z tłustą warstwą. Niezależnie od Twoich preferencji, jesteśmy skłonni założyć się, że masz kilka z tych składników leżących w Twojej kuchni. Koniecznie daj nam znać, który przepis na maseczkę był Twoim ulubionym.

Unikaj farbowania włosów

Jeśli więc farbujesz lub rozjaśniasz włosy, staraj się robić to rzadziej lub wybierz bardziej naturalną technikę koloryzacji, taką jak balayage lub babylights. Ponieważ te techniki są mniej wymagające w utrzymaniu, nie będziesz musiała tak często poprawiać koloru, co oszczędzi Twój portfel i Twoje włosy!

Używaj produktu termoochronnego

Choć najlepiej jest nie stylizować włosów na gorąco, wiemy, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego przed suszeniem, kręceniem lub prostowaniem włosów, używaj produktu termoochronnego. Nie zapobiegnie to wprawdzie całkowicie uszkodzeniom włosów, ale z pewnością pomoże złagodzić wpływ gorących narzędzi i zmniejszyć prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Ponadto, jeśli masz trochę czasu, postaraj się pozwolić włosom wyschnąć na powietrzu na tyle, na ile to możliwe przed przystąpieniem do stylizacji.

Uwzględnij swoją naturalną strukturę

Postaraj się jak najlepiej wykorzystać naturalną strukturę swoich włosów. Jeśli regularnie poddajesz się zabiegom trwałej ondulacji lub jesteś uzależniona od Brazilian Blowout, być może będziesz chciała zerwać z tym nałogiem; nie dość, że chemikalia są szkodliwe dla Twoich włosów, to jeszcze wdychanie oparów podczas zabiegu może być bardzo niebezpieczne. Chociaż stylizacja włosów na ciepło nie stanowi takiego samego ryzyka, ciągłe używanie gorących narzędzi może być bardzo wysuszające, pogarszając łamliwość i rozdwajanie się końcówek. Wiemy jednak, że dla wielu z nas, pozostawienie włosów w ich naturalnym, puszącym się stanie może wydawać się zniechęcające, dlatego najlepiej jest robić to małymi kroczkami. Dlaczego nie wypróbować naszego wyzwania Tydzień bez ciepła, lub jeśli czujesz się szczególnie odważna, sprawdź nasze tutoriale fal bez ciepła, dzięki którym możesz uzyskać plażowe fale lub sprężyste loki - bez użycia ciepła!

Zmniejsz temperaturę

Unikaj podkręcania temperatury w swoich gorących narzędziach do końca. Jest to nie tylko niepotrzebne, ale może być również bardzo szkodliwe. Podobnie, spróbuj suszyć włosy na średnim, a nie wysokim poziomie ciepła.

Bądź delikatny

Ważne jest również, aby obchodzić się z włosami jak najdelikatniej. Na przykład, staraj się unikać szczotkowania włosów po wyjściu spod prysznica, ponieważ mokre włosy są bardziej podatne na łamanie. Zamiast tego używaj grzebienia z szerokimi zębami, gdy jesteś pod prysznicem, aby usunąć splątane włosy, zaczynając od dołu włosów i powoli podnosząc je do góry. Bądź również delikatna podczas suszenia włosów ręcznikiem i unikaj ich wykręcania i wyżymania. Jeśli możesz całkowicie zrezygnować z ręcznika i użyć w jego miejsce starego bawełnianego t-shirtu, to nawet lepiej. Nawet coś tak prostego jak nadmierne mycie włosów może je wysuszyć i sprawić, że staną się bardziej łamliwe. Podobnie, jeśli jesteś typem dziewczyny z kucykiem, możesz chcieć przewartościować; gumki i opaski do włosów mogą powodować przytrzaśnięcie włosów, więc najlepiej jest związać włosy luźno i zdecydować się na gumkę lub spinkę zamiast konwencjonalnej gumki do włosów.

Śpij w jedwabnej poszewce na poduszkę

Inne wskazówki obejmują spanie z rozpuszczonymi włosami i zamianę bawełnianej poszewki na jedwabną; nie tylko ma ona więcej poślizgu, co zapobiega przytrzaśnięciu włosów podczas przewracania się, ale także świetnie zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Niezależnie więc od tego, czy wiecznie borykasz się z rozdwojonymi końcówkami, czy też zauważasz je tylko od czasu do czasu, przypominając sobie o konieczności podcięcia, najlepszym lekarstwem jest zapobieganie, połączone z regularnym podcinaniem. Stosując zrównoważoną dietę, używając odpowiednich produktów, ograniczając wystawianie włosów na działanie wysokiej temperatury, unikając zabiegów chemicznych i starając się być jak najdelikatniejszą podczas stylizacji i obchodzenia się z włosami, możesz z czasem znacznie poprawić stan swoich włosów. Zaufaj nam, długie, mocne i zdrowe włosy mogą być Twoje szybciej niż myślisz.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *