Jak Naturalnie Rozjaśnić Włosy

Wiktoria Stawarz
sty 13 2021

Naszą misją w Luxy Hair jest pomóc kobietom wyglądać i czuć się jak najlepiej. Oznacza to zapewnienie wszystkim środków, których potrzebują, aby osiągnąć swoje najlepsze, najzdrowsze włosy w życiu. Niezależnie od tego, czy chodzi o znalezienie idealnego zestawu do przedłużania włosów, czy o naukę pielęgnacji sukienek, jesteśmy tu po to, aby podzielić się z Tobą wszystkim, co musisz wiedzieć, aby utrzymać piękną, zdrową głowę włosów.

Nie jest tajemnicą, że farbowanie włosów powoduje ich uszkodzenie. Od dzikich kolorów po zwykłe pokrycie siwizny, a wszystko pomiędzy, farba do włosów jest jednym z najbardziej powszechnych i szeroko stosowanych produktów, niezależnie od tego czy jesteś rozpieszczana w salonie, czy robisz to sama w domu.

Abyś wiedział, oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak naturalnie farbować włosy, jak również o efektach używania chemicznych farb do włosów.

Pełne ujawnienie, choć farbowanie włosów naturalnie jest z pewnością możliwe, jest jeszcze nauka za farbowanie włosów. Pamiętaj, aby przed farbowaniem włosów skonsultować się z kolorystą, aby mieć pewność, że osiągniesz pożądane rezultaty. Wielu fryzjerów i kolorystów oferuje teraz wirtualne konsultacje, podczas gdy firmy są zamknięte, a wielu z nich jest więcej niż szczęśliwych, aby zapewnić konsultacje za symboliczną opłatą.

Dlaczego powinieneś unikać farbowania włosów farbami chemicznymi

Należy pamiętać, że choć długotrwałe używanie chemicznych farb do włosów może być szkodliwe dla zdrowia, to nie są one niebezpieczne dla zdrowia. Mimo to, uważamy, że ważne jest, abyś zrozumiała, w jaki sposób farby chemiczne mogą wpływać na włosy i skórę głowy i dobrze wiedziała, jak dbać o włosy, które są chemicznie farbowane, a jednocześnie była świadoma innych opcji, jeśli wolisz naturalną metodę farbowania lub rozjaśniania włosów.

Jakie są więc negatywne skutki farbowania włosów? Cóż, aby zrozumieć, jak działa proces farbowania, musisz znać anatomię swoich włosów. Nie martw się, obiecujemy, że nie będziemy cię zanudzać długim wykładem.

Zacznijmy od samych włosów. Każde pasmo włosów jest chronione przez otoczkę, która w zasadzie pokrywa się z komórkami po zewnętrznej stronie każdego pasma włosów, podobnie jak w przypadku rybiej łuski. Niezależnie od tego, czy rozjaśniasz włosy, czy je farbujesz, oba procesy mają wpływ na stan osłonki włosa. Aby zmienić kolor swoich włosów (zwłaszcza jeśli chcesz uzyskać jaśniejszy odcień), musisz zrobić miejsce na pigment, co oznacza usunięcie obecnego koloru. Aby kolor przeniknął do wnętrza włosa, skórka musi zostać podniesiona w procesie chemicznym, aby umożliwić trwałe utrzymanie się barwnika.

Podczas rozjaśniania włosy pozbawiają je naturalnych olejków. Oba te procesy zmieniają stan osłonki włosa. Włosy dziewicze, czyli takie, które nie były farbowane lub poddawane procesom chemicznym, mają płaską otoczkę; włosy nieprzetworzone mają naturalny połysk, który jest jedwabiście gładki i elastyczny. Długotrwałe stosowanie barwników chemicznych powoduje, że skóra włosa traci swój naturalny połysk, tworząc szorstką, odwodnioną i mniej elastyczną teksturę. Dla włosów, które zostały nadmiernie przetworzone i są zdesperowane na gwałtowny wzrost wilgotności, sprawdź te maseczki do włosów typu "zrób to sam"!).

Jakie są korzyści z naturalnego farbowania włosów?

Mniej szorstki na włosach

Zmniejszenie ilości substancji chemicznych, które mają kontakt z głową, jest zawsze lepsze dla Twoich włosów. Naturalne farby nie przenikają do otoczki włosa tak intensywnie jak farby chemiczne, więc nie pozostawią włosa kruchego, puszystego i odwodnionego.

Nie pozbędziesz się swoich naturalnych olejków.

W przeciwieństwie do wybielaczy i innych barwników chemicznych, naturalne barwniki nie pozbawiają naturalnych olejków tak bardzo, ani nie pozostawiają włosów suchych. Ważne jest, aby pamiętać, że olejek wytwarzany przez Twoje ciało jest tym, co pomaga zachować miękkość, zdrowie i nawilżenie Twoich włosów i skóry głowy. Dlatego właśnie włosy niebarwione mają ten pożądany, jedwabiście gładki połysk.

Bezpieczniejsze dla Twojego organizmu

Cokolwiek nałożysz na skórę, zostanie wchłonięte do Twojego ciała. Kiedy farba do włosów wchodzi w kontakt ze skórą głowy, jest również wchłaniana, więc ważne jest, aby pamiętać o tym, jakie produkty stosujemy i jakie składniki zawierają.

Odżywka dla Twoich włosów

Naturalna henna i miód mogą być niezwykle odżywcze dla włosów i skóry głowy. Mogą być używane jako naturalna maseczka głęboko odżywcza, która podwajana jest jako naturalny barwnik. Świetnie nadaje się również do łagodzenia skóry głowy i zwalczania łupieżu. Są to wielozadaniowe produkty do włosów, które są całkowicie au-naturalne!

Mniej kosztowne

Używanie naturalnych barwników to całkowita oszczędność pieniędzy! Zamiast udawać się do salonu co 3-4 tygodnie, można wykonywać zabiegi w domu. Większość składników używanych w naturalnych barwnikach można znaleźć bezpośrednio w Twojej kuchni lub w lokalnym sklepie spożywczym. Oszczędzanie na wyjazdach do salonu na zabiegi domowe pomoże Ci zaoszczędzić spore pieniądze - zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która regularnie odwiedza salon w celu wykonania zabiegów pielęgnacyjnych.

Czy naturalne farby do włosów mają jakieś skutki uboczne?

W przeciwieństwie do farb chemicznych, naturalne metody farbowania włosów są znacznie bezpieczniejsze niż te, które można uzyskać w salonie lub lokalnym sklepie piękności. Upewnij się tylko, że nie masz alergii na żaden z tych składników. Każdy organizm jest wyjątkowy i może różnie reagować na niektóre produkty; nawet naturalne składniki mogą potencjalnie podrażniać skórę. Cokolwiek planujesz użyć do swojego naturalnego barwnika, czy jest to naturalna henna, sok z buraków czy miód... zawsze zrób na swoim ciele plaster testowy na noc przed, aby zobaczyć jak zareaguje Twoja skóra.

Jednym z najczęstszych efektów ubocznych stosowania barwników, niezależnie od tego, czy są to barwniki w pudełkach, czy wykonane z żywności, jest to, że mogą one pozostawić na skórze niepożądane plamy. Nawet jeśli używasz naturalnych barwników, to i tak musisz nosić rękawiczki, aby uniknąć zabrudzenia rąk przez kilka dni - być może nawet dłużej! Jeśli barwnik dostanie się na uszy, twarz lub szyję (co często ma miejsce), możesz użyć soku z cytryny jako prostego, wygodnego i oczywiście naturalnego sposobu na usunięcie plamy, krojąc cytrynę i pocierając ją bezpośrednio na skórze. W celu uzyskania bardziej rozcieńczonej metody usuwania plam, można zmieszać sok z pół cytryny z pół filiżanki ciepłej wody i użyć ściereczki, lub po prostu namoczyć ręce w tej mieszaninie, jeśli palce mają kontakt z jakimkolwiek barwnikiem.

Inną metodą usuwania plam, która nie wymaga użycia syntetycznych środków chemicznych, jest oliwa z oliwek zmieszana z solą lub cukrem. Wymieszaj te dwa składniki razem i użyj jej do złuszczania miejsca, które jest potrzebne do usunięcia barwnika.

Naturalne barwniki są unikalne i mogą być nieco kłopotliwe, jeśli nie używałaś ich wcześniej na włosach, ponieważ nie ma tak dużej różnorodności. Z drugiej strony, w przypadku barwników chemicznych, masz do wyboru szeroką gamę kolorów, które pomogą Ci osiągnąć dowolny specyficzny wygląd, ale jeśli chodzi o ubijanie naturalnej mieszanki w domu, nigdy nie możesz być w 100% pewna, jak Twoje włosy się okażą. Wspaniałą wskazówką do zapamiętania jest przetestowanie fragmentu włosów z naturalnym barwnikiem, którego używasz. Mówimy, abyś wypróbowała mały kawałek włosów, który jest na karku lub pod warstwą włosów, dzięki czemu będzie mniej zauważalny. Wypłucz mieszankę i pozwól włosom wyschnąć, abyś mogła się przekonać, czy naprawdę kochasz ten kolor, czy nie. Eksperymentuj z różnymi mieszankami i czasem, przez jaki pozostawiasz je we włosach, aż znajdziesz odpowiedni dla siebie kolor!

W domu wskazówki dotyczące farbowania i naturalnego rozjaśniania włosów

Jak farbować włosy henną

Henna jest świetna, jeśli chcesz przyciemnić włosy lub dodać do nich czerwony odcień. Ten naturalny produkt na bazie roślin jest stosowany od wieków zarówno na skórze jak i na włosach. Jego kojące właściwości sprawiają, że świetnie sprawdza się zarówno na skórze głowy (walka z łupieżem), jak i w utrzymaniu połysku włosów. Naturalną hennę można znaleźć zarówno w sklepach ze zdrową żywnością, jak i w Internecie, ale należy pamiętać, aby wybrać hennę, która jest całkowicie naturalna, ponieważ syntetyczne chemikalia mogą wkradać się tam w zależności od marki. Henna jest dostępna w kilku odcieniach i zazwyczaj występuje w formie proszku, który musi być zmieszany z wodą, aby stworzyć kremową pastę, choć niektóre z nich mogą być wstępnie zmieszane.

Pozostaw hennę we włosach na 1 do 2 godzin, w zależności od intensywności koloru, a następnie dokładnie spłucz. Kolor będzie się nadal rozwijał nawet po wypłukaniu henny, dlatego też zdecydowanie zalecamy wykonanie próbnego plastra na włosach 24 do 48 godzin przed wykonaniem całej głowy.

Wskazówka: Jeśli zdecydujesz się na farbowanie włosów henną, upewnij się, że jest to kolor, z którym chciałabyś się trzymać, ponieważ henna może być dość trudna do usunięcia. Ze względu na jej metaliczne właściwości, nie może być usunięta za pomocą wybielacza, dlatego też będzie musiała wyrosnąć samodzielnie.

Jak rozjaśnić włosy sokiem z cytryny i miodem

Ta prosta, dwuskładnikowa mikstura jest doskonałym sposobem na zmianę koloru włosów, jeśli chcesz, aby były one jaśniejsze. Zarówno miód, jak i sok z cytryny zawierają właściwości, które naturalnie rozjaśniają włosy, natomiast miód ma właściwości antybakteryjne dla skóry głowy i pomaga wzmocnić włosy. Zmieszaj sok z całej cytryny z 1 łyżką miodu (możesz dodać więcej każdego z nich w zależności od długości lub grubości Twoich włosów). Pozostaw mieszankę we włosach na godzinę lub zostaw na noc z włosami owiniętymi w ręcznik, aby uzyskać bardziej intensywne rezultaty. Dokładnie spłucz.

Wskazówka: Ważne jest, abyś zauważyła, że jeżeli Twoje włosy są średniej wielkości blond lub ciemniejsze, może się okazać, że masz niepożądane ciepło, które może wymagać korekty. Ponieważ to właśnie kwas zawarty w cytrynach rozjaśnia włosy, odsłania on leżący u ich podłoża pigment, który zawsze ma ciepły odcień. Ten podstawowy pigment może przybierać różne odcienie, od bladożółtego (jasny blondyn), przez złoty (ciemny blondyn), pomarańczowy (brązowy) po czerwony (czarny). Dlatego tak ważne jest, aby przed wypróbowaniem rozjaśniacza do włosów DIYY skonsultować się z kolorystą.

Veggie Juice

Jaskrawo zabarwione warzywa od dawna są używane do farbowania ubrań i włosów. Następnym razem, gdy będziesz w sklepie spożywczym, wybierz warzywko o kolorze zbliżonym do koloru, który chciałbyś farbować włosy. Na przykład buraki pozostawiają na włosach świetny czerwonawy odcień, podczas gdy marchewka pozostawia bardziej niedopowiedziany pomarańczowy kolor. Najlepiej samemu sok z warzyw lub zamówić wyciskany sok, jeśli nie posiadasz sokowirówki. Dobrym pomysłem jest zrobienie tego następnego kroku pod prysznicem, ponieważ może się on stać bardzo nieporządny. Zanurz włosy w soku i odczekaj do 1 lub 2 godzin, aż kolor pozostanie.

Przedłużanie włosów w celu dodania koloru

Bardzo łatwym i nietrwałym sposobem na natychmiastowe dodanie koloru włosom bez konieczności stosowania farbowania jest stosowanie klipsów do przedłużania włosów. Użyj jaśniejszego odcienia, aby dodać fryzurze blasku lub ciemniejszych włosów, aby uzyskać ciepło. Możesz nawet dodać włosom balayage lub pasemka natychmiast, bez konieczności wychodzenia do salonu. W tym wpisie na blogu Luxy znajdziesz poradnik, jak krok po kroku wymieszać przedłużenia z własnymi włosami, aby uzyskać jednolity, naturalny wygląd (również jak wymieszać przedłużenia, jeśli Twoje włosy są kręcone).

Kawa

I wreszcie ulubiony poranny napój wszystkich. Miłym sposobem na dodanie włosom ciepła i głębi bez zbytniego zmroku jest prosta filiżanka joe. Wystarczy zaparzyć kubek, poczekać, aż ostygnie i dodać go do Twoich włosów. Pozwól jej usiąść na co najmniej godzinę, a następnie spłucz! Im dłużej czekasz, tym ciemniejsze będą Twoje włosy.

Jak zawsze, jeżeli chodzi o stylizację włosów, szczególnie w przypadku metod "zrób to sam", najlepiej skonsultować się z ekspertem przed wykonaniem zanurzenia. Eksperymentuj najpierw z metodami, które są mniej trwałe, a jeśli jesteś zadowolona z rezultatów, spróbuj zastosować bardziej trwałe naturalne farby. Jeśli szukasz zmiany bez zmieniania włosów, po prostu zainwestuj w zestaw do przedłużania włosów farbowanych, aby zaspokoić swoją potrzebę zmiany.

Udostępnij