Poradnik fryzjerski

Jak trenować włosy, aby były mniej tłuste?

Natalia Czerniak
paź 2 2020

Ciągle walczysz z tłustymi włosami? Jeśli często wyglądasz, jakbyś wylądował pierwszy raz w wiadrze z masłem, nie trać nadziei. Oto przewodnik, który pokaże Ci, jak trenować swoje włosy, aby były mniej tłuste. Tak, możesz nauczyć swoje cebulki sebum-seeping, aby produkowały mniej tłuszczu i w końcu przekształcić swój typ włosów z "tłustych" w "normalne". Oto jak.

Jak trenować swoje włosy

1. Szampon Oszczędny

Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak sprawić, by Twoje włosy były mniej tłuste i jak trudne to będzie. Dobra wiadomość jest taka, że proces ten jest znacznie mniej skomplikowany, niż możesz się spodziewać. Jakkolwiek dziwne może to zabrzmieć, im więcej myjesz włosy, tym bardziej mogą się one przetłuszczać. Tak, szampon może usunąć z włosów olejki, dzięki czemu włosy produkują więcej tłuszczu. Oznacza to, że mycie włosów w nadmiernej ilości powoduje, że stają się one wydajną maszyną do produkcji sebum. A żeby odwrócić ten problem, musisz oprzeć się chęci szorowania tych pasemek.

Więc, jak często powinieneś sięgać po butelkę szamponu? Zalecane jest, aby starać się zmniejszać ilość mytych naczyń raz na dwa do trzech dni. Niektórzy sugerują nawet ograniczenie ilości szamponów do dwóch razy w tygodniu.

2. Używaj szamponu oczyszczającego

Jeśli zmniejszyłeś swój system mycia włosów raz lub dwa razy w tygodniu, prawdopodobnie będziesz chciał dokładnie wyczyścić swoje włosy. Szampon oczyszczający wykona tę sztuczkę ładnie, zmywając nagromadzony produkt i wszelkie inne obrzydliwe rzeczy, które przylegają do twoich zamków. Pamiętaj, że szampony oczyszczające są skuteczne, więc ogranicz ich stosowanie do dwóch razy w tygodniu.

Decydując się na bardziej tradycyjny szampon, ważne jest, abyś unikała produktów, które obciążają włosy i sprawiają, że wyglądają na ulizane. Daj szerokie pole do popisu wszystkim szamponom zawierającym proteiny, olejki lub silikony i zdecyduj się na szampony, które wyglądają na przezroczyste, a nie kremowe.

Szampon suchy jest nieocenionym narzędziem, jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wytrenować swoje włosy, aby produkowały mniej sebum. Suchy szampon pozwoli Ci odłożyć nieco dłużej mycie włosów. Jeżeli Twoje włosy zaczynają wyglądać odrobinę...um...maślane, ale nie są jeszcze na dzień mycia, zastosowanie odrobiny suchego szamponu u nasady włosów pomoże. Pomoże Ci to nie tylko uniknąć połysku łoju, ale również zapewni więcej czasu pomiędzy kolejnymi myciami, co pomoże pokazać włosom, kto jest szefem i łatwiej je wytrenować.

3. Utrzymuj kondycję

Niektórzy ludzie mylnie uważają, że nie trzeba odżywiać tłustych włosów. Błąd. Odżywianie jest ważnym elementem treningu, dzięki któremu Twoje włosy staną się mniej przetłuszczające. Po pierwsze, ważne jest, aby stosować odżywkę od środka łodygi aż do końcówek, unikając skóry głowy. A po drugie, najlepiej wybrać odżywkę, która ma właściwości nawilżające. Pozwoli to powiedzieć gruczołom łojowym skóry głowy, że Twoje włosy mają wystarczającą ilość wilgoci, więc nie muszą produkować tyle oleju.

4. Idź na ciepło, a potem na zimno

Temperatura wody może mieć również wpływ na zdrowie i tłustość włosów. Zbyt gorąca woda jest nie do przyjęcia, ponieważ wysusza włosy i skórę głowy, powodując, że wytwarzają one więcej tłuszczu. Najlepiej zacząć od ciepłej wody, ponieważ otworzy ona skórki i oczyści je, a następnie ponownie przełączyć się na chłodniejszą wodę, aby je zamknąć.

5. Poddaj swoje włosy zabiegowi

Każdy zasługuje na smakołyk od czasu do czasu, a twoje włosy nie są wyjątkiem. A idealną gratką dla twoich włosów jest kuracja. Oto kilka produktów - w tym kilka powszechnie stosowanych w domu - których możesz używać, aby pomóc swoim włosom pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Ocet jabłkowy z cydru jest znany z jego wrodzonej zdolności do przywrócenia równowagi PH skóry głowy. Schwarzkopf zaleca rozcieńczanie octu jabłkowego w roztworze 1:8 i przelanie go przez włosy. Nie tylko może on poprawić ogólną jakość zamków, ale jest również znacznie tańsze niż produkowane zabiegi na włosy.

Soda oczyszczona robi więcej niż wybielanie zębów i sprawia, że Twoja lodówka pachnie mniej funky. Może również usuwać tłuszcz z włosów. Jennifer David, dermatolog z Northfield, NJ, zaleca zmieszanie 2 łyżek sody oczyszczonej z 1/4 filiżanki ciepłej wody, nałożenie jej na mokre włosy, pozostawienie ich na pięć do dziesięciu minut i wypłukanie. Nie powinno się tego jednak robić więcej niż raz lub dwa razy w tygodniu.

Jeśli masz trochę pudru dla niemowląt bez talku, a Twoje włosy są jasnego koloru, możesz posypać nim cebulki i wcierać go. Zadziała to jak suchy szampon i nasączy nadmiar sebum u nasady.

Innym wspaniałym produktem do usuwania tłustych włosów jest sól morska. Wchłania ona sebum jak gąbka i ułatwia układanie włosów między myciami.

Produkty te pozwalają uratować fryzurę, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie nauczyć się, jak trenować swoje włosy, by były mniej przetłuszczające. Transformacja może być trudna, więc warto spróbować wszystkiego, co pomoże wysuszyć tę część włosów podczas regulacji gruczołów łojowych.

6. Znajdź równowagę w szczotkowaniu

Wszyscy kochają uczucie dobrego szczotkowania. Jeśli masz tłuste włosy, musisz pamiętać o jednej rzeczy: niewystarczająca ilość szczotkowania prowadzi do nagromadzenia się na skórze głowy oleju, ale zbyt częste szczotkowanie może stymulować większą jego produkcję. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć słodkie miejsce na szczotkowanie włosów.

Idealna jest szczotka z wiosłem, najlepiej z włosiem z dzika. I pamiętaj, aby szczotkować włosy od czubka głowy aż po same końce, dbając o to, aby olejek rozprowadzał się na całym włosie.

SZCZOTKA DO PRZEDŁUŻANIA WŁOSÓW W PĘTLI SKLEPOWEJ

Jeśli Twoja szczotka ściśle przypomina rozczochranego jeża, przepełnionego sierścią i Bóg jeden wie co, to nadszedł czas, aby ją dokładnie wyczyścić. Annie Chiu, dermatolog z Manhattan Beach's Derm Institute, ostrzega, że nagromadzenie kurzu, starego produktu i bakterii (blick!) przenosi się na czyste włosy i sprawia, że wyglądają one na tłuste. A jeśli ta szczotka jest nie do wyczyszczenia, to czas na nową.

7. Jedzcie swoje zielone włosy

Pewnie słyszałeś stare porzekadło, "jesteś tym, co jesz". Prawda jest taka, że regularne jedzenie tłustych pokarmów może sprawić, że twoje włosy staną się tłuste. Owoce i warzywa oraz dużo wody są kluczowymi składnikami w dążeniu do poprawy zdrowia włosów i stracić ten olej slick na czubku głowy. Dodanie do diety żywności bogatej w witaminy B2 i B6-, takiej jak wodorosty i zielenina liściowa, pomoże zmniejszyć produkcję sebum. Jarmuż, szpinak czy kelp zrobią ten trik ładnie.

8. Dmuchanie i kręcenie

Jeżeli Twoje włosy są uparte i opierają się Twoim wysiłkom, by je nie przetłuszczać, istnieje kilka sztuczek stylizacyjnych, które możesz wykorzystać, by umocnić swoją dominację. Ciepło z suszarki może pomóc wysuszyć część tego niechcianego sebum. Po prostu uważaj, aby nie zużywać zbyt dużo ciepła i nie uszkodzić włosów.

Jeżeli nadal zmagasz się z problemem, jak sprawić, by Twoje włosy były mniej tłuste, warto przyjrzeć się swojemu codziennemu stylowi. Czy jesteś uzależniona od prostowania zamków do idealnie płaskiego połysku? Cóż, być może będziesz chciała przestać. Im bardziej płaskie włosy leżą na głowie, tym bardziej stykają się z olejkiem. Yikes! Kręcone włosy są jednak lepsze w maskowaniu tłustości włosów.

Istnieją też tony fryzur, które idealnie nadają się na te dni, kiedy Twoje włosy są wyjątkowo ulizane. Niezależnie od tego, czy chcesz spróbować koka czy warkocza, opanowanie kilku prostych wskazówek dotyczących stylizacji pomoże Ci lepiej odnaleźć się w tym okresie przejściowym.

Gdybyś miała wrażenie, że przetłuszczające się włosy są po prostu twoim krzyżem do zniesienia i że musiałabyś wytrzymać całe życie wyglądając tak, jakby Twoja głowa była opasana na smalcu, ten artykuł powinien dać Ci nadzieję. Możesz trenować swoje włosy, aby produkowały mniej tłuszczu i zamiast tego nabrały zdrowego, normalnego połysku. Wystarczy odrobina cierpliwości, chęć dokonania pewnych zmian w rutynie pielęgnacji włosów i umiejętność opierania się tej butelce szamponu - bez względu na to, jak głośno krzyczy Twoje imię.

Udostępnij