Przewodnik po akcesoriach fryzjerskich

Łupież: Co to jest i jak się go pozbyć

Natalia Czerniak
sty 29 2021

Czy kiedykolwiek wygooglowałaś 'jak pozbyć się łupieżu', jednocześnie panicznie dzwoniąc do swojej mamy po domowe sposoby na pozbycie się łupieżu? Tak, to samo. Zaufaj nam, wszyscy jedziemy na tym samym wózku; takim, który szuka rozwiązania, które usunie każdą możliwość podrażnionej skóry głowy z łupieżem i zastąpi ją zdrową, odżywioną. Łupież może być niezwykle kłopotliwym problemem. Wizyty w salonie stają się niezręczne, pomijasz noszenie ciemnych kolorów, ciągle czujesz się niepewnie... może to być dość niewygodne, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.

Pozbycie się łupieżu może być dla niektórych problemem długotrwałym, a dla innych przelotnym, ale to nie zmienia faktu, że ten problem może być trudny do rozwiązania. Szczególnie, gdy reklamy w telewizji sprzedają szampony przeciwłupieżowe na lewo, prawo i centrum, ciocie pokazują kilka różnych sposobów na pozbycie się łupieżu, a przyjaciele polecają Reiki (tak, możesz spróbować Reiki, aby pozbyć się łupieżu).

Istnieje o wiele za dużo lekarstw oferowanych do Ciebie szybciej niż można powiedzieć, "łupież jest do bani!". Co, IMHO, jest tam, gdzie zaczyna się całe zamieszanie. Aby poradzić sobie z tym niezwykle powszechnym schorzeniem skóry głowy (ponad 50 milionów ludzi w Ameryce jest nim dotkniętych, yikes!), absolutnie niezbędne jest, abyśmy zaczęli od podstaw.

Więc, czym jest łupież?

Większość dorosłych ma na skórze głowy drożdże zwane malassezia. Wraz z nimi, mieszki włosowe i gruczoły łojowe naturalnie produkują olej zwany sebum. Możesz rozpoznać ten olej jako tłuszcz trzeciego dnia, który wielu z nas usuwa suchym szamponem w dni, kiedy nie chce myć włosów. Łupież pojawia się, gdy nadprodukcja tego oleju (sebum) wchodzi w reakcję z drożdżami obecnymi na skórze głowy, powodując ich szybkie namnażanie, co skutkuje swędzeniem, stanem zapalnym i podrażnieniem skóry głowy. Jeśli nie zadbasz o nią odpowiednio, może to prowadzić do poważniejszych schorzeń skóry, takich jak łuszczyca, która jest zupełnie inną grą.

Ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że łupież jest chorobą, która dotyka głównie skóry głowy, ale ma również tendencję do rozprzestrzeniania się na inne części ciała. Na przykład, miejsca takie jak brwi, za uszami, po bokach nosa, a nawet na klatce piersiowej (w przypadku mężczyzn) są częstymi miejscami, w których może pojawić się ta dolegliwość.

Mówiąc najprościej, łupież jest reakcją spowodowaną zwiększoną produkcją olejków i drożdży, które są już obecne na skórze głowy. Może się to zdarzyć z wielu powodów, od hormonów po stres, środowisko, pogodę i wiele innych. Ale zanim przejdziemy do tego, co powoduje łupież, ważne jest, abyśmy wyjaśnili powszechne błędne przekonanie, które wszyscy mamy wokół łupieżu. Często mylimy łupież z suchą skórą głowy (lub odwrotnie) i zaczynamy go leczyć, nie rozumiejąc, na czym polega problem.

Sucha skóra głowy vs. łupież: Jaka jest różnica?

Znajdowanie suchych płatków na poduszce po przebudzeniu lub uczucie ciągłego swędzenia skóry głowy to kilka wspólnych cech tych dwóch schorzeń. Ze względu na ten oczywisty objaw, wielu z nas z łatwością zakłada, że to łupież - ale nie zawsze tak jest.

Sucha skóra głowy jest spowodowana brakiem wilgoci i oleju. Ponieważ brakuje naturalnie odżywczych składników, skóra głowy nie ma wystarczającej ilości oleju, aby czuć się natłuszczona, co powoduje stan zapalny skóry głowy, która jest swędząca i podrażniona. Może to również sprawić, że włosy będą wyglądały na matowe i suche.

Teraz możesz zapytać: "Ale co z płatkami? Czy to nie jest oznaka łupieżu?". Cóż, z powodu braku naturalnie odżywiających składników, skóra głowy ma tendencję do wysychania i tworzy płatki martwej skóry na skórze głowy. Tak więc płatki, które widzisz opadające na Twój ulubiony czarny sweter to nic innego jak martwy naskórek.

Płatki łupieżu wyglądają inaczej niż płatki suchej skóry, dlatego jednym ze sposobów na zidentyfikowanie stanu skóry głowy, na który cierpisz, jest sprawdzenie, jak wyglądają opadające płatki. Mówiąc prościej, możesz spojrzeć na to w ten sposób:

Podczas gdy sucha skóra głowy może pojawić się z wielu powodów, z których jednym z najważniejszych jest pogoda, rzadko kiedy prowadzi ona do poważniejszych schorzeń. Natomiast jeśli masz łupież i nie dbasz o niego w odpowiedni sposób, może on prowadzić do poważniejszych chorób skóry.

Kto jest podatny na łupież?

Nie ma czynnika wiekowego, który należy brać pod uwagę, gdy mówimy o możliwości radzenia sobie z potwornym schorzeniem, jakim jest łupież. Niezależnie od tego, czy mówimy o kilkumiesięcznym dziecku, czy o osobie w wieku 80 lat, łupież może przytrafić się każdemu, i mamy tu na myśli każdego.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę płeć, sprawa wygląda nieco inaczej. Według badań przeprowadzonych przez Unilever na temat włosów, skóry głowy i płci, stwierdzono, że mężczyźni są bardziej narażeni na łupież niż kobiety. Badanie wykazało, że poziom produkcji sebum jest 1,5 raza wyższy u mężczyzn niż u kobiet, co czyni ich bardziej podatnymi na łupież.

Co powoduje łupież?

Łupież może przytrafić się każdemu, ale istnieją pewne nawyki, środowiska i sytuacje, które mogą wywołać ten stan jeszcze bardziej. Jeśli cierpisz z powodu tych okropnych płatków, następnym krokiem będzie zidentyfikowanie przyczyny łupieżu i/lub czynników w twoim życiu, które go wywołują. Kiedy już uda Ci się zidentyfikować przyczynę, możesz ją leczyć w najbardziej odpowiedni sposób.

Mycie włosów

Jeśli nie myjesz włosów regularnie, sebum (olej, który skóra głowy wytwarza naturalnie) może gwałtownie wzrosnąć na skórze głowy, powodując łupież. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie planować dni mycia włosów. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na słowo "regularne", ponieważ nadmierne mycie włosów może jeszcze bardziej wysuszyć skórę głowy, a to również nie jest dobre. Chodzi o to, aby znaleźć ten odpowiedni punkt, który pozwoli Ci utrzymać skórę głowy w dobrej kondycji.

Dieta

Nie twierdzimy, że Twoja dieta jest przyczyną łupieżu, ale raczej, że pokarmy, które spożywasz mogą nie pomagać Twojemu ciału w walce lub leczeniu go w pewnym stopniu. Na przykład, łupież jest często powiązany z drożdżakami Candida. Pokarmy o wysokiej zawartości cukru sprzyjają rozwojowi tych drożdży, a jednocześnie pozbawiają organizm witaminy B, która pomaga zwalczać łupież. Pełnotłuste produkty mleczne, takie jak ser, również mogą zwiększać wzrost drożdży na skórze głowy, powodując łupież. Ponieważ istnieje pośrednia korelacja między twoją dietą a łupieżem, zmiana diety na produkty bogate w cynk i żelazo pomoże twojemu organizmowi zwalczyć i zneutralizować wzrost białych naleciałości.

Stres

Ciągły stres może mieć nie tylko negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne, ale także fizyczne. Wszyscy jesteśmy świadomi niektórych z powszechnych skutków, jakie stres może mieć na twoje ciało, takich jak złe wzorce snu, bóle głowy i bóle w klatce piersiowej - łupież, wierz lub nie, jest jednym z nich. Kiedy Twoje ciało jest pod wpływem stresu, Twój system odpornościowy jest osłabiony, co prowadzi do rozwoju łupieżu. Kiedy Twój umysł jest w nadmiarze, osłabia naturalne mechanizmy obronne organizmu, utrudniając Ci naturalną walkę z łupieżem. Możesz nawet odczuwać ciągłe podrażnienie z powodu stanu zapalnego na skórze głowy, czasami wywołując cykl swędzenia, który pozostawia skórę głowy obolałą. Podczas gdy stosowanie odpowiednich szamponów i odżywek pomoże rozwiązać ten problem, równie ważne jest odstresowanie się. Przełącz swój telefon w stan DND, weź kąpiel, zapal kilka świec o zapachu lawendy, oddaj się lekturze dobrej książki lub po prostu prześpij się trochę dłużej. Odrobina odstresowania to długa droga dla zdrowia Twojego ciała i umysłu.

Hormony

Hormony odgrywają kluczową rolę w produkcji naturalnych olejków, które są niezbędne do odżywiania skóry głowy. Dzięki nim Twoje włosy i skóra głowy są nawilżone, co pomaga utrzymać łupież na dystans. Rozumiemy, że hormony są czymś, czego nie można kontrolować, ale dobrze jest zrozumieć, że zmiany w poziomie hormonów w okresie dojrzewania, ciąży lub menstruacji mogą czasami nasilać łupież. Brak równowagi hormonalnej może spowodować, że twoje ciało zacznie produkować nadmiar oleju, który może przyspieszyć produkcję łupieżu na skórze głowy. Chociaż nie możemy kontrolować naszych hormonów, ale możesz kontrolować nadmierną produkcję oleju poprzez kontrolowanie swojej diety. (Zobacz: Zmień swoją dietę)

Genetyka

Łupież ma tendencję do występowania w rodzinach - co zasadniczo oznacza, że łupież nie jest dziedziczny, ale raczej sprawia, że ktoś jest bardziej podatny na łupież niż inni. Jeśli jesteś genetycznie podatny na łupież, możesz nie być w stanie mu zapobiec, ale jeśli będziesz praktykować odpowiednią higienę skóry i włosów, możesz skutecznie zapobiec jego pojawianiu się zbyt często.

Reakcja na produkty

Ważne jest, aby być świadomym rodzaju produktów i składników, które stosujemy na nasze ciało. Łupież może pojawić się na skutek obecności niektórych siarczanów w szamponach, a nawet z powodu nagromadzenia się produktu z odżywek bez spłukiwania, lakierów do włosów lub serum do włosów, powodując podrażnienie skóry głowy. Tak więc, chociaż mycie włosów szamponem jest ważne, równie ważne jest stosowanie produktów, które nie powodują szkód.

Środowisko

Jeśli żadna z przyczyn, które wymieniliśmy powyżej nie pasuje do tego, dlaczego cierpisz na łupież, możesz rozważyć środowisko, w którym żyjesz, jako kolejny czynnik. Wiadomo, że łupież pojawia się częściej w miesiącach zimowych, kiedy powietrze jest suche, a wilgotność niska. Poza tym, jeśli nosisz czapki (które są niezbędne, gdy na dworze jest -21 stopni), blokują one dostęp powietrza do korzeni naszych włosów, co prowadzi do nagromadzenia naturalnych olejków i powstania łupieżu.

Jakie są sposoby leczenia łupieżu?

Pozbycie się łupieżu nie jest tak proste, jak wyhodowanie złamanego paznokcia czy poradzenie sobie z pryszczem (PSA: przestańcie dłubać!). Ten rodzaj dolegliwości wymaga ciągłej, wytrwałej pielęgnacji. Zacznijmy więc od uświadomienia sobie, że tak naprawdę nigdy nie da się pozbyć łupieżu, a raczej można go tylko kontrolować. Nie ma znanego "lekarstwa" na łupież i im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym szybciej znajdziemy się na naszej drodze do zdrowszej skóry głowy.

Wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale nasza skóra głowy jest przedłużeniem skóry naszej twarzy. Owszem, komórki skóry i składniki, z których jest zbudowana, różnią się od siebie, ale często nie dbamy o skórę głowy w taki sam sposób, w jaki dbamy o skórę twarzy. Stosujemy ekstrawaganckie, 63-etapowe zabiegi pielęgnacyjne, pozostawiając pielęgnację włosów na drugim planie, ograniczając się jedynie do mycia szamponem i nakładania odżywki.

Oto kilka sposobów na złagodzenie łupieżu i poprawę stanu zdrowia skóry głowy:

Zmień swoją rutynę pielęgnacji włosów

Znajdź taki harmonogram mycia włosów, który nie wysusza skóry głowy i nie sprawia, że wygląda ona na tłustą i brudną. Możemy zalecić mycie włosów trzy razy w tygodniu, ale wszystko zależy od Ciebie, Twojego rodzaju włosów i środowiska, w którym żyjesz. Poprzez proces prób i błędów, będziesz w stanie znaleźć ten słodki punkt szamponu, o którym mówiliśmy wcześniej. Zalecamy poszukiwanie w szamponie takich składników jak pirytionian cynku, siarczek selenu i węglan cynku, które pomogą złagodzić łupież.

Używaj produktów o odpowiednim poziomie pH

pH od 0 do 7 jest kwaśne, a od 7 do 14 jest zasadowe. Kiedy pH jest kwaśne, ma ono zdolność zabijania niepożądanych drożdży i hamowania ich wzrostu, ponieważ bakterie nie mogą rozmnażać się w kwaśnym środowisku. Większość szamponów i produktów do pielęgnacji włosów sprzedawanych bez recepty ma odczyn zasadowy, co może jeszcze bardziej pogorszyć stan Twojej skóry i włosów. Choć może to nie przynieść natychmiastowego efektu, dalsze stosowanie produktów zasadowych może doprowadzić do uszkodzenia skóry głowy, mieszków włosowych i włosów.

Niestety, nie wszystkie szampony posiadają na butelce informację o ich poziomie pH, dlatego radzimy, abyś przed zakupem najpopularniejszego szamponu przeciwłupieżowego na rynku, dokładnie zbadał jego skład. Co więcej, na Amazonie możesz również kupić paski pH, aby sprawdzić poziom pH swojego szamponu przed jego użyciem.

Zmień swoją dietę

Żywność bogata w drożdże i cukier może powodować nasilenie łupieżu. Nie prosimy cię o całkowite wyeliminowanie tych składników z diety, ale raczej o kontrolowanie ich spożycia. Zamiast tego możesz zdecydować się na produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, cynk i białko, ponieważ pomogą one wzmocnić Twój układ odpornościowy i zwalczyć rozwój niepożądanych bakterii. Niektóre pokarmy, które możesz włączyć do swojej diety to: awokado, orzechy włoskie, łosoś, nasiona lnu, masło orzechowe. Nie brzmi to zbyt trudno, prawda? Poza tym, świadome dodawanie świeżych owoców i warzyw do codziennych posiłków również pomoże w odżywianiu skóry głowy.

Złuszczaj skórę głowy

Wbrew powszechnemu przekonaniu, masaż gorącym olejem nie jest najbardziej idealnym sposobem na kontrolowanie szybko rosnącego łupieżu na skórze głowy. Zwłaszcza, że powodem, dla którego cierpimy z powodu łupieżu, jest właśnie nadmierna produkcja oleju. Złuszczanie pomaga usunąć wszelkie produkty lub naturalne nagromadzenia oleju, które mogą się na niej znajdować. Zamień swoją zwykłą szczotkę do włosów sprzed prysznica na szczotkę złuszczającą lub masażer do skóry głowy, który nie tylko pomoże pozbyć się nagromadzonych włosów, ale także zwiększy krążenie krwi w skórze głowy. Kupując peeling, zwróć uwagę na takie składniki, jak ocet jabłkowy, sól morska, aloes i awokado, ponieważ pomagają one rozjaśnić i dogłębnie oczyścić nagromadzony osad oraz utrzymać zrównoważony poziom pH skóry głowy.

Domowe sposoby DIY

Kiedy produkty i popularne szampony po prostu nie działają, jedyną nadzieją może być zastosowanie środków au naturel. Kilka naturalnych domowych sposobów na złagodzenie stanów zapalnych skóry głowy i zwalczenie łupieżu okazało się skutecznych, ale pamiętaj, że każdy z nas ma inny organizm i może różnie reagować na naturalne produkty. Zalecamy wykonanie testu płatkowego przed pełnym zastosowaniem tych domowych sposobów, aby upewnić się, że Twoje ciało nie będzie miało żadnych niepożądanych reakcji.

Żel aloesowy + olejek z drzewa herbacianego

  1. Weź świeży liść aloesu i wyciśnij z niego żel. Umieść go w blenderze, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Nałóż na skórę głowy i pozostaw na 20-30 minut. Zmyj ciepłą wodą

Białko jajka + Oliwa z oliwek

  1. Oddziel żółtka i dodaj 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek Nałóż na skórę głowy i pozostaw na powietrzu na 30 minut Zmyj ciepłą wodą

Cytryna + Jogurt

  1. Wymieszaj 2 łyżki stołowe niearomatyzowanego jogurtu z łyżką stołową świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Nałóż delikatnie na skórę głowy. Zmyj łagodnym szamponem.

Wraz z tymi domowymi sposobami na łupież, ocet jabłkowy, czosnek i soda oczyszczona są bardzo popularnymi składnikami, aby pozbyć się łupieżu, jednak mogą być szorstkie dla skóry głowy. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie tego zabiegu, pamiętaj, aby sprawdzić, czy nie masz alergii, reakcji lub uczulenia na któryś z naturalnych składników.

Maseczki do włosów

Innym sposobem na wzmocnienie i odżywienie skóry głowy jest stosowanie masek do włosów, które pomogą zatrzymać wilgoć we włosach i skórze głowy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, utrzymanie włosów w pełni zdrowych i odżywionych wymaga czegoś więcej niż tylko szamponu i odżywki z drogerii. Raz w tygodniu zastosuj naturalną maskę do włosów DIY, a gdy zauważysz widoczną poprawę, zmniejsz częstotliwość jej stosowania.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, odwiedź lekarza

Jeśli po wielu próbach stosowania szamponów przeciwłupieżowych, metod majsterkowania oraz produktów do pielęgnacji skóry głowy i włosów, łupież nie ustępuje, natychmiast udaj się do lekarza. Łupież nie jest stanem zagrażającym życiu, ale to nie znaczy, że nie powinieneś szukać natychmiastowej pomocy. Specjalista będzie w stanie prawidłowo zdiagnozować stan Twojej skóry i polecić odpowiednie lekarstwo lepiej niż jakakolwiek wyszukiwarka google. Tak jak mówiliśmy wcześniej, zaufaj nam, my też tam byliśmy.

Słuchaj swojego ciała...

Nie możemy podkreślić, jak ważne jest, aby słuchać swojego ciała!

  • Jeśli jakiś produkt nie jest dla Ciebie odpowiedni, przestań go używać. Jeśli dany produkt spożywczy powoduje dyskomfort, przestań go jeść. Jeśli Twoje ciało reaguje na środowisko, w którym przebywasz, sprawdź, co możesz zrobić, aby zmienić swoje otoczenie.

Jeśli ślepo podążasz za odwiecznymi metodami zapobiegania i usuwania łupieżu, nie rozumiejąc, jak wpływają one na Twoje ciało, lub używasz produktów tylko dlatego, że są popularne na rynku, przestań! Może to wymagać kilku prób i błędów, aby dowiedzieć się, co działa dla Ciebie osobiście, ale nie poddawaj się. Kontrolowanie łupieżu nigdy nie jest rozwiązaniem na jedno mycie, ale wymaga czasu i wytrwałej pielęgnacji. Zwracaj uwagę i słuchaj, jak Twoje ciało reaguje na każdy produkt lub metodę DIY, którą stosujesz. Jest to mały, ale skuteczny sposób, w jaki możesz doprowadzić siebie do zdrowszej, odżywionej skóry głowy, z dodatkową korzyścią w postaci emocjonalnego i psychicznego spokoju.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci zrozumieć A-Z łupieżu, jego przyczyny i środki zaradcze. Jakie są Twoje doświadczenia z łupieżem? Chętnie dowiemy się o Twojej podróży - produktach, których używałaś, środkach, które zadziałały, a nawet tych, które nie zadziałały. Chętnie usłyszymy o nich wszystkich. Opowiedz nam o nich w komentarzach poniżej!

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *