Przewodnik po akcesoriach fryzjerskich

Dotacje dla istniejących salonów fryzjerskich

Wiktoria Stawarz
lut 20 2017

salon fryzjerski

Dofinansowania z urzędu pracy dla salonów fryzjerskich, które już działają, to coraz częściej przywoływany temat, jaki wzbudza zainteresowanie wśród osób prowadzących własną działalność fryzjerską. Teoretycznie już aktywna działalność gospodarcza nie może dostać środków z tego źródła, ale praktyka wygląda trochę inaczej.

Dotacje z Urzędu Pracy

Urząd pracy może przekazać dotacje bezrobotnemu zainteresowanemu stworzeniem miejsca pracy. Takie miejsce pracy może powstać już w istniejącej firmie, więc przedsiębiorca ma możliwość złożenia odpowiedniego wniosku w urzędzie pracy. Ze swojej strony będzie musiał zagwarantować, że miejsce pracy będzie istniało przynajmniej dwa lata lub zwróci uzyskane środki.

Jak to działa?

Urzędy pracy ogłaszają fakt dysponowania środkami na ten cel na swojej stronie internetowej. Jeśli salon ma w planie zatrudnienie nowego pracownika i jest to osoba obecnie o statusie osoby bezrobotnej, salon może złożyć odpowiedni wniosek o refundację kosztów utworzenia stanowiska pracy.

Refundacja na wyposażenie

Środki uzyskać może każdy właściciel salonu kosmetycznego lub fryzjerskiego. Zazwyczaj chętnych jest więcej od pieniędzy, więc pojawiają się dodatkowe wymagania. Zazwyczaj jest to określony staż na rynku. Nowe firmy mają małe szanse na pieniądze. Pozostałe kryteria są komunikowane przez każdy urząd pracy.

wyposażenie salonu fryzjerskiego

O jaką kwotę można się ubiegać?

W chwili obecnej limit dofinansowania wynosi sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli są to sumy zbliżone do kwot, jakie można dostać w przypadku zakładania własnej działalności gospodarczej.

Na co można przeznaczyć te środki?

Jak w przypadku wszystkich środków pochodzących z funduszy państwowych i unijnych, nie mamy zbyt dużej elastyczności w ich wydatkowaniu. Oczekuje się od nas, że nasze wydatki będą bezpośrednio związane z nowym stanowiskiem pracy. W przypadku zakładu kosmetycznego i salonu fryzjerskiego są to przede wszystkim meble oraz akcesoria wykorzystane w czasie pracy. Jeśli urzędnicy uznają, że jakiś zakup nie był uzasadniony koniecznością stworzenia miejsca pracy, mogą domagać się zwrotu pieniędzy. Trzeba być tu bardzo ostrożnym, ponieważ fotel fryzjerski i hoker to na pewno kwalifikowane wydatki, ale kiedy kupimy meble do poczekalni, urząd pracy może zakwestionować nasz wydatek.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *