Zakup akcesoriów fryzjerskich

Rząd ogłasza program wsparcia dochodów osób samozatrudnionych

Ewelina Tomaszewska
lut 12 2022

NHBF nadal wspiera branżę, udostępniając zasoby i informacje na temat kryzysu związanego z koronawirusem. Oto ich najnowszy biuletyn. Rząd ogłosił dziś wieczorem pakiet wsparcia dla osób samozatrudnionych. Pakiet będzie dostępny przez trzy miesiące, ale podobnie jak inne ogłoszone środki wsparcia biznesu, będzie on podlegał przeglądowi.

Kluczowe punkty obejmują:

  • Dotacja podlegająca opodatkowaniu w wysokości 80% ich średnich miesięcznych zysków w ciągu ostatnich trzech lat, na podstawie złożonych zeznań podatkowych. Muszą oni złożyć zeznanie podatkowe za lata 2018-19. Maksymalna płatna kwota będzie wynosić 2500 funtów miesięcznie, czyli tyle samo, ile w przypadku "furloughed" pracowników.
  • Jeśli osoba samozatrudniona nie posiada 3 lat zeznań podatkowych, dotacja zostanie wypłacona w oparciu o jakiekolwiek zeznania podatkowe, które dana osoba złożyła. Jeśli zeznania podatkowe za rok 2019 nie zostały jeszcze złożone (miały być złożone do 31 stycznia 2020 r.), osoby samozatrudnione mają teraz cztery tygodnie na ich złożenie.
  • Do ubiegania się o dotację będą uprawnione firmy samozatrudnione, które mają zysk handlowy w wysokości £50,000 lub mniej i które większość swoich dochodów czerpią z samozatrudnienia.
  • Ci, którzy płacą sobie pensję i dywidendy poprzez własną firmę, nie są objęci programem, ale będą pokryci z wynagrodzenia przez Coronavirus Job Retention Scheme, jeśli prowadzą systemy PAYE.
  • Nastąpi opóźnienie, podczas gdy HMRC ustanowi nowe systemy do przetwarzania dotacji, które nie powinny być dostępne do początku czerwca. HMRC skontaktuje się z osobami samozatrudnionymi, które złożyły zeznania podatkowe, aby poprosić je o wypełnienie formularza online. Dotacja zostanie następnie wypłacona w formie pojedynczej płatności obejmującej trzy miesiące bezpośrednio na konto bankowe danej osoby.
  • W międzyczasie, osoby samozatrudnione mogą skorzystać z pożyczek na przerwę w działalności gospodarczej, które są dostępne bez odsetek przez 12 miesięcy.
  • Osoby samozatrudnione mogą korzystać z Universal Credit na takich samych zasadach, na jakich wypłacany jest Statutory Sick Pay dla pracowników. Minimalny próg dochodów dla Universal Credit został zawieszony dla wszystkich dotkniętych koronawirusem, więc osoba samozatrudniona bez dochodów powinna móc ubiegać się o Universal Credit na podobnej stawce jak osoba bezrobotna. Kanclerz powiedział również, że zaliczki będą mogły być wypłacane "w ciągu kilku dni" po złożeniu wniosku, a nie jak zwykle po 5 tygodniach.

Hilary Hall, szefowa NHBF powiedziała: "Cieszymy się, że Kanclerz ogłosił wsparcie dla osób samozatrudnionych, chociaż chcielibyśmy, aby płatności były realizowane wcześniej niż w czerwcu. Wiemy, że wielu samozatrudnionych stylistów, fryzjerów i kosmetyczek bardzo martwi się o pieniądze, a ich finanse już teraz będą napięte."

Dodała: "Kanclerz ostrzegł, że od samozatrudnionych będzie się oczekiwać w przyszłości "równej zapłaty", ponieważ nie wpłacają oni do systemu tyle, co pracownicy, a mimo to otrzymywali wsparcie rządowe, które jest podobne do tego, jakie otrzymują pracownicy. Może on sygnalizować zmiany, takie jak samozatrudnienie składki emerytalne, zmiany w National Insurance Contributions lub wprowadzenie IR35 wcześniej. Może to skłonić samozatrudnionych stylistów, fryzjerów i terapeutów kosmetycznych do ponownego rozważenia, czy chcą kontynuować samozatrudnienie, czy też przejść na etat."

Więcej informacji na temat koronawirusa można znaleźć na hubie NHBF:

https://www.nhbf.co.uk/coronavirus/

Udostępnij