Przewodnik po akcesoriach fryzjerskich

Sposób na idealną fryzurę – jak wybrać urządzenie?

Wiktoria Stawarz
sie 27 2020

Wybór urządzeń do stylizacji włosów jest dziś na rynku naprawdę wielki. Można wybierać pomiędzy różnymi modelami prostownic, lokówek, suszarek. Aby wyczarować idealną fryzurę, nie trzeba koniecznie wybierać się do fryzjera – często wystarczy inwestycja w odpowiednie urządzenie. Każde z nich ma nieco inne funkcje, służące do kreowania odmiennych fryzur. Na co warto się zdecydować, by zakup spełniał oczekiwania?

Rodzaje urządzeń do stylizacji włosów

Urządzenia te można najprościej podzielić na jednofunkcyjne oraz wielofunkcyjne. Pierwsza grupa to głównie lokówki, suszarki, karbownice – te sprzęty, które najczęściej goszczą w łazienkach. Istnieją jednak takie urządzenia, które pozwalają osiągnąć nieco więcej. Są to na przykład połączenia suszarek z lokówkami czy też urządzenia o wielu wymiennych końcówkach. Są ona jednak wciąż dosyć niepopularne, warto więc przede wszystkim zapoznać się z urządzeniami pełniącymi jedną funkcję.

Rodzaje urządzeń o jednej funkcji

Suszarki o odpowiedniej mocy, regulacji nawiewu oraz z możliwością suszenia włosów chłodnym strumieniem powietrza są najpopularniejszym sprzętem do stylizacji. Służą głównie do suszenia lub dosuszania mokrych kosmyków. Niekiedy pomagają też w układaniu włosów. Do włosów gęstszych przydają się mocniejsze suszarki, niż do cieńszych lub rzadszych.

Lokówki to wbrew pozorom dość różnorodna grupa urządzeń służących do falowania i kręcenia włosów. Warto sprawdzić liczbę dostępnych końcówek, które pozwalają na tworzenie loków różnej grubości. Podobnie do lokówek działają falownice. Nie cieszą się ona zbyt wielką popularnością, choć efekty, które można z ich pomocą osiągnąć są naprawdę ciekawe.

Porostownice – sprzęt o dużej popularności. Najczęściej służy do prostowania kręconych lub falowanych włosów, choć można też zakręcić z ich pomocą fale. Urządzenie musi posiadać regulację temperatury i powłokę ceramiczną – w przeciwnym razie w miejsce pięknej fryzury można dostać zniszczone włosy!

Karbownice nie są dziś bardzo popularne. Dzięki nim w krótkim czasie uzyskuje się oryginalne, nieco geometryczne fale. Ich obsługa jest bardzo prosta.

Konkretne oczekiwania

Wybierając urządzenie dla siebie warto przede wszystkim zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami. Nie każdy lubi kreować codziennie inną fryzurę, nie każde włosy zniosą też tak intensywne i częste zmiany. Przeanalizować warto przeznaczenie, moc urządzenia i dodawane do niego akcesoria, takie jak wymienne końcówki. Nie można też oszczędzać na sprzęcie do stylizacji włosów. Większość z urządzeń pracuje w oparciu o wysoką temperaturę, która w połączeniu z marnym materiałem lub kiepskim wykonaniem może być dla włosów szkodliwa.

Udostępnij