Przewodnik po akcesoriach fryzjerskich

Jak radzić sobie z trądzikiem na linii włosów (tak, to jest coś)

Ewelina Tomaszewska
kwi 6 2021

Pryszcze zawsze wyskakują w najbardziej niepożądanych miejscach - policzki, czoła, a tak, nawet linia włosów. Dobra wiadomość jest trądzik linii włosów jest powszechne i jest zazwyczaj łatwo leczyć z kilku prostych kroków.

Co to jest trądzik linii włosów? Tak jak brzmi, to kiedy pryszcze (składające się z nadmiaru oleju i nagromadzenia martwego naskórka w porach) pojawiają się wzdłuż górnej części czoła, gdzie zaczyna się linia włosów. Trądzik skóry głowy jest również rzeczą, ale jest traktowany inaczej ... więcej na ten temat później.

Image by @maggiemccormack

Co powoduje trądzik linii włosów są zazwyczaj te same winowajcy, które powodują pryszcze i trądzik, aby pojawić się na naszej twarzy, pleców i innych części ciała. Sprowadza się to do nadmiaru oleju w skórze, higieny i zewnętrznych czynników drażniących, takich jak makijaż zatykający pory, bakterie i nakrycia głowy. Genetyka i hormony również wchodzić w grę dla niektórych rodzajów trądziku i wyrwy i powinny być również brane pod uwagę jako przyczyny trądziku linii włosów.

Oto najczęstsze przyczyny tych pesky pryszcze i jak pozbyć się trądziku linii włosów.

Przyczyny i leczenie trądziku linii włosów

Tak jak osoby o tłustej skórze są bardziej podatne na pryszcze na twarzy, tak samo jest z trądzikiem na linii włosów. Nasza skóra naturalnie zawiera gruczoły olejowe, które produkują sebum, naturalny sposób organizmu do smarowania skóry i włosów. Jest to nagromadzenie sebum w porach, jednak, że powoduje zaczerwienienie, obrzęk i podrażnienie, które objawiają się jako pryszcze.

Niektórzy z nas są po prostu bardziej naturalnie tłuste niż inni, i to jest w porządku. Posiadanie regularnej rutyny skóry, która obejmuje dokładne oczyszczanie i nawilżanie skóry może pomóc w walce z trądzikiem twarzy, skutecznie pozbywając się trądziku linii włosów też. Poszukaj składników takich jak olejek z drzewa herbacianego, aby pomóc oczyścić skórę i pozbyć się bakterii. Wiele myć twarzy, szampony i odżywki zawierają olejek z drzewa herbacianego jako antybakteryjne, aby pomóc pozbyć się trądziku linii włosów. Olej arganowy jest również składnik szukać, jak to ma właściwości antyoksydacyjne i nawilżające, które będą korzystać zarówno włosy i skórę, pomagając zmniejszyć podrażnienia skóry, takie jak trądzik, a jednocześnie zapewniając nawilżenie.

Zdjęcie autorstwa @maggie_mccormack

Trądzik linii włosów i trądzik skóry głowy są bardzo ściśle powiązane, ponieważ oba są najczęściej spowodowane przez nadmiar oleju. Trądzik skóry głowy pojawia się zazwyczaj, gdy wokół mieszków włosowych występuje stan zapalny i podrażnienie. Łupież, powszechna oznaka braku równowagi w skórze głowy, może wystąpić zarówno w przypadku tłustej skóry głowy (co czyni Cię podatną na trądzik zarówno skóry głowy, jak i linii włosów), jak i suchej skóry głowy, gdzie skóra może się łuszczyć. Sucha skóra głowy może powodować dalsze podrażnienia i swędzenie, co nie pomaga, gdy mamy do czynienia z trądzikiem skóry głowy. Aby najlepiej radzić sobie z trądzikiem skóry głowy jest zapewnienie, że skóra głowy jest zdrowa. Jest to również fundament dla zdrowych włosów i przy użyciu skóry głowy peeling może pomóc pozbyć się trądziku linii włosów i trądziku skóry głowy. Peeling skóry głowy działa poprzez wychodzenie poza powierzchnię, aby usunąć suchość, nadmiar oleju i nagromadzenie produktów, a nawet pobudza krążenie - podstawę silnego wzrostu włosów.

Ciężkie produkty do włosów

Zdjęcie autorstwa @maggie_mccormack

Peelingi do skóry głowy mogą zdziałać cuda dla Twojej skóry głowy i włosów, ale czy używasz również odpowiedniego szamponu, odżywek i innych produktów do włosów, które utrzymują je w dobrej kondycji? A może Twoje produkty do włosów obciążają Cię?

Ciężkie produkty do włosów, takie jak pomada czy glinka do włosów zawierają składniki, które zatykają pory i gruczoły, a produkty do włosów na bazie oleju mogą również powodować to samo, jeśli nie są stosowane prawidłowo. Gęste szampony i odżywki do włosów mogą być również naładowane chemikaliami i składnikami, które mogą pachnieć i czuć się wspaniale, ale sieją spustoszenie w Twoich włosach i skórze. Inne produkty, takie jak lakiery do włosów i suche szampony mogą również czasami zawierać siarczany lub podobne substancje chemiczne, które mogą wysuszać skórę i linię włosów, powodując, że skóra zaczyna produkować więcej sebum niż to konieczne, powodując więcej oleju i stanowiąc pożywkę dla pryszczy.

Przyjrzyj się uważnie liście składników swoich produktów do włosów i skóry i poszukaj produktów, które zawierają składniki niekomedogenne. Produkty niekomedogenne pomagają nawilżać skórę bez zatykania porów.

Zdjęcie autorstwa @maggie_mccormack

Pamiętaj o regularnym myciu włosów i pozbywaniu się nadmiaru produktów do włosów, aby zapobiec ich gromadzeniu się, co może powodować trądzik na linii włosów. Jeśli przełączanie produktów do włosów i regularne rutyny mycia nie wydają się pozbyć się trądziku linii włosów, to najlepiej, aby uzyskać pomoc od dermatologa lub lekarza. Istnieją miejscowe opcje, które mogą pomóc w leczeniu trądziku linii włosów i skóry głowy w skrajnych przypadkach. Szampon lub miejscowe zabiegi na skórę z 1-2% kwasu salicylowego może pomóc pozbyć się trądziku, w cięższych przypadkach.

Jeśli jesteś aktywny i kochasz dobry pot, pamiętaj, aby umyć i oczyścić twarz i linię włosów po treningu. Łatwo o pojawienie się pryszczy, jeśli pozwolisz, by pot, olej i bakterie gromadziły się po treningu. Jeśli masz mało czasu, nie zaszkodzi spakować nawilżające chusteczki do twarzy, które szybko pomogą ci się pozbyć wyprysków, zanim dokładnie oczyścisz i umyjesz twarz. Jeśli chodzi o włosy, spakuj trochę suchego szamponu lub poświęć kilka minut na rozpylenie odrobiny produktu termoochronnego i szybkie wysuszenie linii włosów na niskiej temperaturze. Te szybkie kroki po treningu mogą pomóc w zapobieganiu trądzikowi na linii włosów i twarzy, pozwalając Ci jednocześnie zachować dobrą formę.

Makijaż blokujący pory

Image by @maggie_mccormackPełne pokrycie makijażu, które daje nam ten nieskazitelny wygląd jest zawsze mile widziane, ale tak jak ciężkie produkty do włosów, nasze ulubione kosmetyki mogą być również przyczyną trądziku na twarzy i linii włosów. Łatwo jest nakładać makijaż na całą twarz, ale czy równie skrupulatnie zmywasz go z twarzy? Zwłaszcza w okolicach linii włosów? Pozwalając makijażowi gromadzić się będzie zatykać pory i podrażniać skórę, powodując pryszcze - zwłaszcza w okolicach linii włosów.

Staraj się unikać noszenia ciężkiego makijażu, takiego jak płynny podkład czy korektor, w okolicach włosów i linii włosów i zawsze dokładnie zmywaj makijaż przed snem - dla wszystkich leniwych pań, włącz swój ulubiony podcast lub program na Netflixie podczas wykonywania rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych, aby uczynić ten proces przyjemniejszym!

Pamiętaj o dokładnym myciu swoich pędzli i gąbek lub ich regularnej wymianie. Te narzędzia do makijażu są pożywką dla bakterii, które powodują trądzik i inne podrażnienia skóry.

Hormony i genetyka

Bez względu na to, jak dobrze oczyszczamy i myjemy włosy i skórę, czasami gromadzenie się oleju jest po prostu dziedziczne. Praktykowanie dobrych rutynowych włosów, jednak nadal będzie pomóc pozbyć się trądziku linii włosów, nawet jeśli trzeba być nieco bardziej sumienny niż inni. Tekstura, długość i grubość włosów zależy również od hormonów i genetyki.

Zmiany hormonalne, w tym *ten czas* w miesiącu, mogą również sprawić, że kobiety będą miały skłonność do wyprysków. Jeśli zauważysz, że trądzik na linii włosów pojawia się tylko od czasu do czasu, zwróć uwagę na to, kiedy to się dzieje, ponieważ może to być związane z czynnikami hormonalnymi lub lekami wpływającymi na hormony.

Nakrycie głowy

Zdjęcie autorstwa @maggie_mccormack

Czy to coś słodkiego, aby uzupełnić OOTD lub opaski, aby utrzymać pot z dostaje się do oczu podczas pilates, kapelusze, opaski na głowę lub opaski potu są świetne akcesoria, ale mogą one być również przyczyny trądziku linii włosów. Zauważyłaś kiedyś żółty lub brązowy odcień na swoich opaskach lub kapeluszach? To zaschnięty pot i bakterie, które często występują również w okolicach pach Twojej ulubionej koszulki. Kapelusze i opaski, szczególnie noszone podczas ćwiczeń lub w czasie upałów, zatrzymują pot, olej i bakterie. Noszone przez długi czas lub noszone konsekwentnie bez dokładnego czyszczenia lub mycia mogą powodować trądzik pospolity.

Jeśli jesteś miłośniczką kapeluszy, nie pozwól, aby to zabiło Twój styl, pamiętaj, aby myć ich wnętrze i unikać noszenia ich przez dłuższy czas, zwłaszcza podczas sesji pocenia się. Spakuj do swojej torby na siłownię kilka czystych opasek, abyś mogła je nosić na zmianę w ciągu tygodnia.

Trzymaj ręce z dala od siebie

Prosta, dobra higiena oznacza, że za każdym razem, gdy dotykasz twarzy lub włosów, nakładasz makijaż lub nawet układasz fryzurę, twoje ręce powinny być czyste.

Unikanie nadmiernego dotykania włosów i skóry może również pomóc w zapobieganiu przenoszenia bakterii i olejków z naszych rąk na linię włosów i twarz. Jeśli myślisz, że to nie ty, badania wykazały, że przeciętna osoba dotyka swojej twarzy do 3000 razy dziennie! Nie wliczając w to nawet tego, ile razy przeciągasz palcami po włosach lub zakładasz je za ucho. To nawyk, którego nie da się całkowicie uniknąć, ale bycie bardziej świadomym pomoże zapobiec przenoszeniu oleju, brudu i bakterii do miejsc, w których ich najbardziej nie chcemy.

Nigdy nie wyciskaj pryszczy

Jest to jedna z pierwszych porad dotyczących skóry i urody, które otrzymujesz jako nastolatka, kiedy pryszcze zaczynają się pojawiać: nie wyciskaj pryszczy. Dlaczego jednak czasami naszym pierwszym odruchem jest wyciskanie, wybieranie lub wyskakiwanie tych małych podrażnień?

Jak już wcześniej wspomniano, pryszcz to nagromadzenie ropy i bakterii. Kiedy się pojawiają, oznacza to, że organizm stara się pozbyć tego nadmiaru. Pomimo ich okropnego wyglądu, pryszcze są w rzeczywistości znakiem, że twoje ciało robi coś dobrego. Kiedy ściskasz lub naciskasz na pryszcza, możesz w rzeczywistości wepchnąć bakterie i ropę dalej w głąb skóry - co gorsza, możesz je nawet rozprzestrzenić, powodując pojawienie się kolejnych pryszczy.

Jeśli uda Ci się wycisnąć pryszcza, możesz odczuwać krótkotrwałe poczucie satysfakcji, ale teraz uszkodziłeś skórę i w rzeczywistości spowodowałeś otwartą ranę. Jeśli twoje ręce nie są czyste podczas wykonywania tego no-no zadania, jesteś również przeniesienie więcej brudu i bakterii do tej teraz otwartej rany z palców. To może spowodować dalsze podrażnienie i sprawić, że pryszcz będzie jeszcze gorszy. Pękając skórę i być może rozprzestrzeniając bakterie, może to prowadzić do bliznowacenia, które trwa tygodnie lub nawet dłużej, w zależności od rodzaju skóry, aby uzdrowić.

Wszystko powyższe oznacza, że nie warto wyskakiwać z pryszczem i nie można zrobić nic innego, jak tylko pogorszyć sytuację. Tak więc, czy jest to na linii włosów lub na nosie, oczyścić i traktować, jak radzono powyżej, ale nie wycisnąć, naciśnij, pick lub pop go.

Udostępnij