Przewodnik po akcesoriach fryzjerskich

Najczęściej stosowane urządzenia w kinezjologii i fizjoterapii

Wiktoria Stawarz
lip 1 2022

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Health
  3. Najczęściej stosowane urządzenia w ...

Różnica między fizjoterapią a kinezjologią

Kinezjologia to naukowe badanie ruchu ludzkiego ciała. Zastosowania kinezjologii obejmują biomechanikę i ortopedię; siłę i kondycję; psychologię sportu; metody rehabilitacji, takie jak terapia fizyczna i zajęciowa; oraz sport i ćwiczenia.

Fizjoterapia oferuje bezlekowe leczenie terapeutyczne i rehabilitacyjne w celu diagnozowania, zapobiegania i leczenia objawów wielu dolegliwości. Opiera się ona przede wszystkim na wykorzystaniu ćwiczeń i ruchu fizycznego, które pomagają wzmocnić ciało.

Istnieje korelacja między kinezjologią a fizjoterapią, a wynika to z faktu, że fizjoterapia jest częścią nauki kinezjologii.

Chociaż kinezjologia i fizjoterapia są ze sobą spokrewnione, różnią się praktyką, a co za tym idzie, sprzęt i materiały używane przez każdą z nich są inne.

Poniżej przedstawimy Państwu sprzęt i akcesoria, które powinna posiadać klinika, w której stosuje się rehabilitację ruchową i w której są konsultacje kinezjologiczne, aby ich pacjenci osiągnęli powrót do zdrowia.

Sprzęt używany do fizjoterapii

1. stół inwersyjny Teeter

W odróżnieniu od operacji, mechanicznej trakcji i innych inwazyjnych form leczenia, zastosowanie stołu inwersyjnego Teetera jest łagodnym sposobem atakowania bólu u źródła i dbania o wszystkie stawy nośne. Ta progresywna forma trakcji pozwala na odciążenie każdego stawu tym samym ciężarem, który uciska go w pozycji stojącej.

Mówiąc najprościej, odwrócona dekompresja tworzy idealne rozciągnięcie, które poprawia zdrowie kręgosłupa i rozwiązuje problem bólu pleców, pomagając:

  1. Nawodnić dyski
  2. Zmniejszenie ciśnienia w nerwach
  3. Wyrównanie kręgosłupa
  4. Rozluźnij napięte mięśnie

Jednak korzyści wykraczają poza zdrowie kręgosłupa i łagodzenie bólu, pomagają również:

  • Zmniejszenie stresu
  • Poprawa zdrowia stawów
  • Zwiększenie elastyczności
  • Poprawia kondycję i rozwija siłę rdzenia

2) Bio Beam 940

BioBeam 940 jest urządzeniem zatwierdzonym przez FDA (US Food and Drug Administration), które pomaga złagodzić przewlekły ból poprzez światło podczerwone. Udowodniono, że jest skuteczny w przypadku wszystkich rodzajów zapalenia stawów, takich jak zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawów z podagrą oraz w leczeniu zaburzeń tkanek miękkich, takich jak zapalenie ścięgien.

3) Theratherm

Kompres elektryczny Theratherm zapewnia tymczasową ulgę w bólu związanym ze skurczem mięśni i stanem zapalnym spowodowanym przeciążeniem.

Theratherm automatycznie wytwarza wilgotne ciepło. Po włączeniu gorącego okładu, gwałtowny wzrost ciepła ściąga wilgoć z tkaniny pokrywającej okład do skóry. Wilgoć działa jedynie jako medium przenoszące ciepło w głąb tkanki, dlatego potrzebna jest tylko niewielka jej ilość.

4. Laserpulse special

Laserpulse to mikrosterowane, terapeutyczne urządzenie laserowe o niskiej mocy, przeznaczone do stosowania w rehabilitacji ruchowej i estetyce. Posiada obwód toposkopowy do lokalizacji punktów akupunktury oraz możliwość pracy z 3 piórami laserowymi: sondami laserowymi (Po - 30MW i 660nm), AlGaInP (Po - 30MW i 830nm) oraz GaAlAs (Po - 70W peak i 904nm).
Tryb emisji wiązki laserowej w ołówkach 660nm i 830nm można ustawić na tryb ciągły lub pulsacyjny (50%), z możliwością wyboru 10 częstotliwości modulacji: 2,5Hz, 5Hz, 10Hz, 20Hz, 75Hz, 150Hz, 300Hz, 700Hz, 1KHz lub 2KHz.
Częstotliwości te traktują analgezję w różny sposób fizjologiczny.
Laserpulse nie powoduje żadnych niepożądanych skutków ubocznych.
Akupunktura laserowa może mieć różne zastosowania, jak np. naciągnięcia mięśni czy zapalenia tkanek.



5. Ultradźwięki

Ultradźwięki terapeutyczne są powszechnie stosowaną metodą leczenia w fizjoterapii. Stosuje się go w celu zapewnienia głębokiego ogrzewania tkanek miękkich ciała. Do tkanek tych należą mięśnie, ścięgna, stawy i więzadła.

USG w fizjoterapii nie należy mylić z USG diagnostycznym, czyli USG służącym do oglądania wnętrza ciała, np. monitorowania płodu w czasie ciąży.

5.1 Jak działają ultradźwięki?

Wewnątrz aparatu USG znajduje się mały kryształ. Kiedy do tego kryształu przyłożony jest ładunek elektryczny, drga on gwałtownie, tworząc fale piezoelektryczne. Fale te są emitowane z głowicy jako fale ultradźwiękowe, fala ultradźwiękowa następnie wnika do uszkodzonych tkanek, co powoduje zwiększenie przepływu krwi i kawitację, co przynosi korzyści z zabiegu.

5.2 Jakie schorzenia leczy się za pomocą ultradźwięków?

  • Skurcz stawów
  • urazy i zwichnięcia więzadeł
  • Uszkodzone ramiona
  • Naciągnięcia i naderwania mięśni
  • Tendonitis
  • Bursitis

6. Fizjoterapia TENS

TENS to skrót od Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów).

Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) to metoda uśmierzania bólu, która polega na zastosowaniu łagodnego prądu elektrycznego.

Maszyna TENS jest małym, zasilanym bateriami urządzeniem, które posiada przewody przymocowane do samoprzylepnych podkładek zwanych elektrodami.

Kiedy elektrody są przymocowane bezpośrednio do skóry i maszyna jest włączona, małe impulsy elektryczne są wysyłane do dotkniętego obszaru ciała, co jest odczuwane jako uczucie mrowienia.

Impulsy elektryczne mogą zmniejszyć sygnały bólowe idące do rdzenia kręgowego i mózgu, co może pomóc złagodzić ból i rozluźnić mięśnie. Stymulują również produkcję endorfin, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi organizmu.

Urządzenia do elektrostymulacji należą do najszerzej stosowanych obecnie w fizjoterapii.

7. Laseroterapia

Niektórzy fizjoterapeuci stosują laseroterapię niskiego poziomu (LLLT) w leczeniu różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. LLLT (Low Level Laser Therapy) to nieinwazyjny zabieg z wykorzystaniem źródła światła, które generuje pojedynczą długość fali świetlnej. Nie emituje ciepła, dźwięku ani wibracji. Nazywa się ją również fotobiologią lub biostymulacją. Uważa się, że LLLT wpływa na funkcje komórek tkanki łącznej (fibroblastów), przyspiesza naprawę tkanki łącznej i działa jako środek przeciwzapalny. W leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego stosuje się lasery o różnej długości fali, od 632 do 904 nm.

Długość fali pomiędzy 660 nm a 904 nm ma zdolność do penetracji skóry i tkanek miękkich/twardych. Oferuje to bardzo silne działanie łagodzące, jednocześnie pomagając zmniejszyć stan zapalny.

W fizjoterapii LLLT stosuje się w celu uśmierzenia bólu, przyspieszenia regeneracji tkanek i zmniejszenia stanu zapalnego.

Do leczonych schorzeń należą:

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych, biodrowych i skokowych.
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego
  • Zespoły impingementu barkowego
  • Zapalenie kaletki stawu biodrowego lub barkowego
  • Zwyrodnienie dysku lędźwiowego
  • Przepuklina dysku
  • Sciatica
  • Ból neuropatyczny
  • Tendonitis
  • łokieć tenisisty
  • zapalenie powięzi podeszwowej
  • Zmniejszenie objętości i bólu w obrzęku limfatycznym

8. Urządzenia izokinetyczne

Urządzenia izokinetyczne są dobrym sposobem, aby pomóc pacjentom budować siłę lub odzyskać siły po wypadkach, które mogły spowodować utratę masy mięśniowej. Mogą również pomóc odzyskać elastyczność poprzez zastosowanie oporu podczas ćwiczeń rozciągających. Wśród nich są opaski oporowe, czyli lateksowe taśmy lub rurki wykorzystywane w fizjoterapii i lekkich ćwiczeniach siłowych. Występują w różnych kolorach i doskonale sprawdzają się w pracy z pacjentami poddawanymi terapii zajęciowej lub rekonwalescencji.

9. Taśmy fizjoterapeutyczne lub kinesiotape

Zwane również kinesiotape, pozwalają nam na powrót do zdrowia po urazach mięśniowo-stawowych i kostnych.

10. Stretchery fizjoterapeutyczne

Niezbędny element wyposażenia nowoczesnej praktyki fizjoterapeutycznej, istnieją różne rodzaje: składane, elektryczne, hydrauliczne lub stałe.

Istnieje wiele zastosowań noszy poza fizjoterapią. Mogą być również wykorzystywane przez lekarzy i pracowników medycznych do badania swoich pacjentów, a także przez wyspecjalizowanych specjalistów, takich jak refleksolodzy, fizjoterapeuci, osteopaci, kinezjolodzy, akupunkturzyści, praktycy reiki, a nawet kosmetyczki.

Sprzęt i akcesoria stosowane w kinezjologii

1. Esencje kwiatowe

Każdy kwiat ma określoną częstotliwość wibracyjną i jest związany z konkretnymi emocjami, a także konkretnymi uczuciami, w których człowiek potrzebuje pomocy.

Esencje kwiatowe zawierają esencję kwiatu: energetyczny odcisk. Wykonuje się je zazwyczaj z kwiatu, który jest trzymany w wodzie przez okres około 12 godzin. W tym czasie woda posiada już wibrację tego kwiatu, wraz z jego właściwościami leczniczymi. Następnie nanosi się kilka kropel alkoholu, aby ustabilizować wodę i jest ona gotowa do podania osobie. Zalecana dawka to 1 do 3 kropli pod lub na język lub na określony punkt akupresury.

2. Olejki eteryczne

Każdy olejek eteryczny odnosi się również do konkretnych kwiatów, ziół lub przypraw i każdy z nich może pomóc w eliminacji różnych negatywnych stanów emocjonalnych, jak również w generowaniu stanów pozytywnych. Niektóre oleje są bezpieczne do stosowania bezpośrednio na skórę, podczas gdy inne muszą być rozcieńczone w różnych olejach nośnych, aby można je było stosować na ciało.

Czasami wystarczy tylko zapach olejku lub tylko kropla na waciku, aby zatrzymać energię tego olejku i pomóc organizmowi osiągnąć stan równowagi.

3. Widelce do tuningu

Widełki stroikowe to metalowe widełki stroikowe, które są specjalnie stworzone do wydawania dźwięku o określonym rodzaju częstotliwości, mierzonej w Hz. My w naszym rdzeniu jesteśmy atomami, które wibrują z bardzo wysoką częstotliwością. Stres zaburza tę częstotliwość, więc widełki strojeniowe pomagają zarejestrować tę częstotliwość, aby umożliwić organizmowi uzdrowienie. Rodzaj widelców do strojenia, które mogą być używane to widelce do strojenia czakr i meridianów. Testy mięśniowe określają, który z nich powinien być stosowany.

4. Latarka do chromoterapii

Czasami potrzebny jest konkretny kolor, aby przywrócić organizm do równowagi. Pochodnia światła zawiera 7 głównych kolorów czakr.

Czakry to centra energetyczne w całym ciele, które odnoszą się do różnych aspektów nas samych, różnych emocji, organów i mięśni.

Samo trzymanie tej pochodni światła (która ma na końcu kryształ, z którego wydobywa się kolor) nad określoną częścią ciała może mieć głębokie efekty lecznicze.

5. Kryształy

Kryształy mają specyficzne częstotliwości, które mogą pomóc nam usunąć emocjonalne blokady i stres. Każdy kryształ jest związany z bardzo konkretnymi emocjami i sytuacjami, podobnie jak esencje kwiatowe i olejki eteryczne.

6. Butelki do badania mięśni

Butelki testowe mogą zawierać częstotliwości różnych pierwiastków, które chcemy przetestować w organizmie, bez konieczności obecności fizycznego pierwiastka. Ogólnie rzecz biorąc, te butelki testowe pomagają zapytać ciało, czy istnieje jakiś rodzaj odpowiedzi na niedopasowanie immunologiczne (powszechnie znane jako alergie w medycynie zachodniej) lub czy istnieje niedobór składników odżywczych wpływających na niektóre mięśnie.

Kinezjolodzy po prostu umieszczają fiolkę na ciele pacjenta tak, że znajduje się ona w jego polu energetycznym, a jego ciało wskaże, czy jest stres z tym, co jest wewnątrz fiolki poprzez testowanie mięśni.

Powiązane artykuły:

1) Jak przeprowadzić wywiad lekarski?

2. Wszystko o receptach

3. Plusy i minusy posiadania oprogramowania dla swojego ośrodka kinezjologii lub fizjoterapii.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *